بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام
قطعه‌سازان براي پژو و رنو شرط گذاشتند
 
اعضاي انجمن قطعه‌سازان با تشريح شروط صريح قطعه‌سازان ايراني براي همكاري با پژو و رنو، اعلام كردند اگر توليد محصولات پژو با داخلي سازي زير ۴۰ درصد صورت گيرد جلوي آن را خواهيم گرفت.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، رضا رضايي رئيس انجمن قطعه‌سازان در نشست خبري در مورد جزئيات مذاكره قطعه‌سازان با مديرعامل شركت پژو سيتروئن و همچنين مسئولان شركت رنو به فارس اظهار داشت: در جلسه با مدير عامل پژو مطرح كرديم توليد محصولات پژو در ايران بايد با حداقل 40 درصد داخلي‌سازي آغاز شود و قطعه‌سازان تراز اول ايراني با قطعه‌سازان فرانسوي جوينت شوند تا دانش فني ما افزايش يابد.

وي با بيان اينكه در حال حاضر قطعه‌سازان ايراني قادرند تا 60 درصد قطعات خودروها را داخلي‌سازي كنند گفت: قبلاً بحث هايي در مورد آغاز توليد محصولات پژو با داخلي‌سازي 20 درصدي مطرح شد كه اين رقم به اشتباه عنوان شده بود.خودروسازان مي‌خواستند براي رفاه مردم تا زماني كه داخلي‌سازي خودروها افزايش مي‌يابد، نسبت به توليد خودروهاي جديد با داخلي‌سازي 20 درصدي اقدام كنند تا اين محصولات در اسفندماه به خط توليد برسند.  

رضايي توضيح داد: قطعه‌سازان براي ساخت قالب‌ها و آماده شدن جهت توليد قطعات ساده 7 تا 8 ماه زمان نياز دارند و براي قطعات پيچيده نيازمند يك سال و بيشتر زمان هستند.

وي همچنين با اشاره به برگزاري جلسه‌اي با پيمان كارگر مديرعامل رنو پارس گفت: عرق ملي ايجاب مي‌كند ساخت داخل خودروها را افزايش دهيم.كارگر نيز معتقد بود برخي قطعه‌سازان ايراني از لحاظ سخت‌افزاري بايد ارتقاء يابند.

مازيار بيگلو دبير انجمن قطعه‌سازان در مورد جلوگيري از توليد محصولات پژو با داخلي سازي زير 40 درصد گفت: در جلسه با تاوارس مديرعامل پژو سيتروئن صريح و رك گفتيم  اگر اين امر صورت گيرد، جلوي توليد را خواهيم گرفت و موضوع را از طريق وزير صنعت و رئيس سازمان گسترش پيگيري خواهيم كرد.

وي در مورد مذاكره با كارگر نيز گفت: آنها اصرار داشتند قطعه‌سازان ايراني تحت ليسانس قطعه‌سازان مورد قبول رنو فعاليت كنند اما معتقديم قطعه‌سازان ايراني بايد به صورت جوينت ونچر با قطعه‌سازان خارجي همكاري داشته باشند. در حال حاضر 25 درصد قطعه‌سازان اروپايي امكان همكاري با شركت رنو را دارند، اما اين رقم در ايران به 10 درصد مي‌رسد و بقيه قطعه‌سازان نيز بايد ارتقاء يابند.

به گفته بيگلو، حدود 65 درصد قطعه‌سازان ايراني در نوار زردرنگ قرار دارند كه با ارتقاء كيفي مي‌توانند در نوار سبز رنگ قرار گيرند و با رنو همكاري كنند.

رضايي در خصوص حضور نمايندگان انجمن قطعه‌سازان در شوراي سياست‌گذاري خودرو گفت: وزير صنعت براي حمايت از انجمن قطعه‌سازان وارد شده و دستور داده  اعضاي انجمن در شوراي سياست‌گذاري خودرو حضور داشته باشند.

وي با اشاره به حضور نمايندگان شركت فولكس واگن در ايران براي ارزيابي قطعه‌سازان ايراني گفت: حدود 60 تا 70 قطعه سازان ايراني مورد ارزيابي قرار گرفتند و نمايندگان فولكس واگن اعلام كردند  60 تا 70 درصد قطعه‌سازان ايراني مي‌توانند با آنها همكاري كنند.

بيگلو نيز با بيان اينكه هفته آينده با نمايندگان فولكس واگن در مورد خودكفايي در توليد قطعات جلسه خواهيم داشت، گفت: شركت فولكس واگن در سطح خودروهاي تجاري با شركت ماموت همكاري دارد كه قرار است در توليد قطعات اين خودروها با آنها همكاري كند.وي همچنين از ادامه مذاكرات ايران‌ خودرو و فيات پشت درهاي بسته خبر داد.

وي در ارزيابي تأثير انتخابات آمريكا بر همكاري خودروسازان و قطعه‌سازان ايراني و اروپايي گفت: قرارداد خودروسازان قسمتي از قرارداد برجام است و با توجه به اينكه قرارداد برجام  چندجانبه است هر اتفاقي بيفتد بر همكاري‌هاي خودرويي نيز تأثيرگذار خواهد بود.

بيگلو ادامه داد: پيش‌بيني ما اين است اتفاقي در مورد همكاري‌هاي خودرويي با طرف‌هاي خارجي نخواهد افتاد و در حال حاضر شاهد تأكيد كشورهاي غربي بر حضور در بازار ايران هستيم.

وي با اشاره به گردش مالي 17 هزار ميليارد توماني بازار قطعات يدكي در كشور گفت: ايساكو و سايپا يدك تنها 10 درصد از اين فروش را به خود اختصاص داده‌اند و 90 درصد بقيه مشخص نيست از كجا تأمين مي‌شود و چرا تا اين حد قطعات مشابه چيني در بازار وجود دارد. گاهي اوقات خودروسازان براي تكميل قطعات خود مجبور به واردات هستند.

فرهاد بهنيا سخنگوي انجمن قطعه‌سازان با بيان اينكه در حال حاضر قطعه‌سازان 4 هزار ميليارد تومان از خودروسازان طلب دارند گفت: در حال حاضر، مدت پرداخت بدهي ايران‌خودرو به 120 روز رسيده ولي در مورد سايپا به دليل وجود مشكل تأمين نقدينگي، اين مدت زمان بيشتر است.

رضايي در اين مورد گفت:‌ محمدعلي سيدابريشمي رئيس هيأت مديره سايپا قول داده شب عيد هيچ قطعه‌سازي نداشته باشيم كه مدت زمان طلبش از سايپا به 120 روز برسد.

بهنيا همچنين در مورد عرضه قطعات يدكي بي‌كيفيت در كشور گفت: برخي واحدهاي زيرزميني، نمونه محصول برخي قطعه‌سازان را توليد و در بازار عرضه مي‌كنند كه مشخص نيست اين قطعات توسط چه واحدي به توليد رسيده و در نتيجه اين توليدات نيز به حساب قطعه‌سازان داخلي گذاشته مي‌شود.
 
مستطيل شيشه اي تالار
رنگ سبز با طعم فلز

بورس تهران پس از مشخص شدن نتيجه انتخابات آمريكا و روي كار آمدن نامزدي كه كمتر كسي توقع پيروزي آن را داشت امروز بعد از فروكش كردن جو هيجاني و منفي روز چهارشنبه امروز رنگ سبز با طعم فلز را چشيد طعمي كه مواد تشكيل دهنده آن اتفاقات مثبت شكل گرفته در بازارهاي كالايي طي اواخر هفته گذشته بود.

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 95.08.22 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 694 واحد افزايش به رقم 56066 واحد رسيد. عكس اين وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 250 واحد كاهش عدد 168275 واحد را تجربه كرد. شاخص قيمت (وزني – ارزشي) بورس نيز در روز جاري با 212 واحد افزايش به رقم 27884 واحد رسيد.

همچنين در اين روز "فملي" با 114 واحد افزايش شاخص، بيشترين تأثير مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل "فارس" با 76 واحد كاهش، بيشترين تأثير منفي را بر روي شاخص داشت.

شاخص فرابورس نيز با 16 واحد افزايش به رقم 835 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 4057 ميليارد ريال و ارزش كل معاملات در بازار فرابورس به رقم 3229 ميليارد ريال رسيد.

بورس تهران پس از مشخص شدن نتيجه انتخابات آمريكا و روي كار آمدن نامزدي كه كمتر كسي توقع پيروزي آن را داشت امروز بعد از فروكش كردن جو هيجاني و منفي روز چهارشنبه امروز رنگ سبز با طعم فلز را چشيد طعمي كه مواد تشكيل دهنده آن اتفاقات مثبت شكل گرفته در بازارهاي كالايي طي اواخر هفته گذشته بود.

بر اساس گزارش بورس نيوز، در معاملات روز جاري بازار سرمايه صنايع سنگ آهني، معدني و فولادي توانستند با جلب توجه نظر فعالان بازار سرمايه روز سراسر سبز و همراه با تقاضاي خريد قابل توجه را به خود اختصاص دهند در همين راستا درگروه فلزات اساسي سهام شركت ملي مس توانست با صف خريد بيش از 100 ميليون سهمي بالاترين ميزان درخواست خريد را به خود اختصاص دهد همچنين فولاد مباركه و فولاد خوزستان نيز جزو ديگر سهامي بودند كه از تقاضاي خريد و حجم معاملات قابل توجه برخوردار شدند.

البته در نماد "فولاد" امروز سهامداران حقوقي جولان دادند و با عملكرد خود گويي كه از آخرين فرصت فروش سهم استفاده كردند اما در گروه روي اتفاقات به گونه ديگري بود امروز نمادهاي فعال اين گروه با ليدري فرآوري مواد معدني توانستند معاملات بسيار قابل قبولي را پشت سر گذارند اين گروه نيز با توجه به گذر قيمت جهاني روي از مرز 2550 دلار تحليل هاي جديدي را پيش پاي اهالي تالار از وضعيت آينده خود قرار داده است، اهالي تالار نسبت به تداوم روند افزايش سود برآوردي اين گروه تا گزارش 12 ماهه بسيار خوش بين هستند.


خروج موقت يك شركت بورسي براي تقسيم سود و افزايش سرمايه

از سوي ديگر گروه سنگ آهني بورس نيز به تبع رشد قيمت جهاني توانست روز خوبي را پشت سر گذارد در اين گروه دوقلوهاي سنگ آهني در معاملات روز جاري ليدري گروه بدست گرفتند و نهايت واكنش به اتفاقات تغييرات قيمت جهاني را به نمايش گذاشتند.

اهالي تالار معتقدند در صورت تداوم روند صعودي در نرخ هاي جهاني مي توان به ادامه رشد قيمت هاي سهام گروه هاي مذكور اميدوار بود، اما در صورتيكه نرخ هاي جهاني نتواند به تبع اظهار نظرهاي مشاورين و سخنگوهاي حاضر در كنار رييس جمهور آمريكا به روند صعودي ادامه دهد احتمالاً شرايط متفاوت تري براي گروه هاي مذكور رقم خواهد خورد.

اما در گروه خودرويي امروز شاهد چپ كردن تمامي نمادهاي فعال در نماد خودروسازها بوديم. اما سهام شركت ايران خودرو كه از اخبار مثبت برجامي و اتفاقات حضور تفاهمات خارج مرزي انگار بويي به مشامش نرسيده بود و بي تفاوت به همه اين موارد مسير نوسان نزولي را طي مي كرد امروز به واسطه احتمال ايجاد مشكل بر سر توافق برجام پس از انتخابات آمريكا با صف فروش و افت قيمت حداكثري مواجه شد. واقعاً متوجه نشديم كه چرا شركتي همانند "خودرو" كه اتفاقات برجامي تأثيري بر قيمت سهامش نداشته بايد امروز اينگونه برجام شود. حالا اگر سايپا بود يك حرفي مي شد زد.

در پايان فعلاً براي هر گونه قضاوت در خصوص روند آتي بورس زود است هنوز بازار سرمايه درگير تلاطم امواج ايجاد شد. به واسطه رييس جمهور جديد آمريكا است. بايد كمي صبر كرد تا حداقل هيجان فعلي بازار فروكش كرده و شرايط با ثبات تري براي بورس پديد آيد.

درگفت و گو با بورس پرس مطرح شد:
تحليل يك كارشناس از بورس و دو صنعت داراي ظرفيت

يك تحليلگر بازار سهام با ارايه تحليلي از وضعيت كنوني و آينده بورس با تكيه بر متغيرهاي موثر مانند ارز تك نرخي، دو صنعت داراي ظرفيت را معرفي كرد.

فراز مسافري راد در گفت و گو با بورس پرس، به روند صعودي قيمت سهام بعد از فروكش كردن شوك انتخابات رياست جمهوري آمريكا اشاره كرد و گفت: تاثير منفي انتخاب ترامپ بر بورس ايران كوتاه مدت بود اما به هرحال عكس العمل بازار را نسبت به اين موضوع شاهد بوديم.

وي با بيان اينكه مسائلي مانند آينده صنعت خودرو در تعيين جهت بورس موثر است، افزود: در اين ميان برخي بازارها مثل خودرو به دليل وضعيت فعلي و تا اجراي قراردادهاي منعقده با خودروسازان بين المللي مانند پژو فرانسه با چالش هايي دست و پنجه نرم كرده و به آرامي حركت مي كنند.

اين كارشناس به رشد منطقي ارز همانند سال گذشته و عدم تأثير انتخابات اخير آمريكا در اين متغير اشاره كرد و ادامه داد: از زمان آغاز انتخابات رياست جمهوري آمريكا تاكنون شاهد افزايش صعودي نرخ طلا در بازار بوديم .پيش بيني مي شود اين وضعيت براي بازه زماني كوتاهي ادامه داشته باشد اما طبق گزارش فدرال رزرو آمريكا براي تغيير نرخ بهره بانكي در بلندمدت مي تواند تأثيرگذار باشد و بازارهاي كالايي را نيز تضعيف كند.

مسافري راد ادامه داد:با توجه به انتخابات رياست جمهوري پيش رو در ايران، دولت با اجراي سياست كلي پرهيز از رشد تورم، سعي مي كند تحركاتي در بازار به وجود آورد اما در هر صورت تغيير ناگهاني قيمت ها اجتناب ناپذير است و دولت چاره اي جز برگرداندن رونق نه به معناي افزايش قيمت بلكه با عنوان سهولت و رواني در معاملات نخواهد داشت.

وي در پاسخ به اين سوال كه كدام صنايع داراي ظرفيت رشد مناسب تري در بازار سهام هستند؟ به بورس پرس گفت: از ابتداي سال تاكنون شاهد افزايش رشد گروه فلزات اساسي و جذابيت شركت هاي انفورماتيك هستيم كه به نظر مي رسد سال خوبي را پشت سر خواهند گذاشت اما در مقابل بانك ها سال سختي را طي خواهند كرد.

وي افزود: تك نرخي شدن ارز علاوه بر شفافيت اقتصادي و متأثر كردن بازار كالايي بر بازار صنايعي مثل پالايشگاه، خريد مواد اوليه و فروش مثبت ارزيابي مي شود و به تبع در پتروشيمي اين وضعيت مطلوب نخواهد بود. در يك جمع بندي كلي مي توان گفت صنايعي كه از رانت بين ارز مبادلاتي و آزاد استفاده مي كنند با اجراي ارز تك نرخي متضرر خواهند شد.

توسط يك كارگزاري ارايه شد:
برآوردي از سود شركت داراي صف خريد ديروز كه براي اولين بار وارد كانال جديد شد

يك كارگزاري برآوردي از سود آينده ملي مس كرد كه ديروز داراي صف خريد بود و براي اولين بار در سال جاري وارد كانال ۲۰۰ توماني قيمت هر سهم شده است.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت ملي مس در عملكرد 6 ماهه اول سال اقدام به تعديل 20 درصدي سود ( از 142 به 171 ريال) و پوشش 74 درصدي كرد و بعد از توقف نماد در 28 مهرماه به دليل ابهام در ارايه اطلاعات و بازگشايي نماد در 8 آبان ، روند صعودي قيمت سهام را همراه با نوسان در پيش گرفت.

اين شركت 5 هزار ميليارد توماني ديروز با معامله حدود 35 ميليون سهمي ، با صف خريد بيش از 92 ميليون سهمي روبرو و براي براي اولين بار در سال جاري وارد كانال 200 توماني شده است.

در اين ميان در حالي " فملي" نرخ تسعير دلار 35700 ريال و نرخ هر تن كاتد بر اساس LME (بازار فلزات لندن) 4550 دلار جهت 6 ماهه دوم سال منظور كرده كه فرنوش شيخ الاسلامي از كارگزاري بانك توسعه صادرات، با نگاهي برعملكرد 6 ماهه اول سال و براساس مفروضاتي، برآوردي از سود اين شركت بزرگ بورسي كرده است.

نگاهي بنيادي به عملكرد 6 ماهه ملي مس و پيش بيني درآمد

در جدول زير عملكرد 6 ماهه فملي و پيش بيني بر اساس آن براي سال مالي 95 نشان داده شده است.

با احتساب سرمايه جديد شركت در شش ماهه منتهي به شهريور سال 95 توانسته 126 ريال معادل 73 درصد از بودجه 95 خود را پوشش دهد.

مفروضات بودجه 95

توليد و فروش

اولين پيش بيني فروش كاتد براي سال 95 شركت برابر 160.000 تن بوده كه با فرض اين مقدار فروش مبلغ 4800 ميليارد تومان درآمد شناسايي شده بود اما در پيش بيني جديدي كه براساس عملكرد سه ماهه شركت داده شده ، درآمد فروش 5700 ميليارد تومان پيش بيني شده كه نسبت به اولين پيش بيني 18 درصد رشد داشته است.

در آخرين پيش بيني فروش شركت افزايش يافته و به محدوده 6.000 ميليارد تومان رسيده است.

جزييات فروش شركت به شرح زير است:

توليد كاتد شركت در سه ماهه اول 43.843 تن بوده و پيش بيني براي كل سال 193.000 تن در نظر گرفته شده است. با توجه به گفته هاي مديرعامل شركت مبني بر فروش موجودي كالا در سه ماهه اول، فروش شركت در اين دوره 79.039 تن بوده كه با توجه به آمار گمرك و بورس كالا حدود 55.000 تن مربوط به فروش صادراتي و مابقي در داخل به فروش رسيده است.

در آخرين بودجه شركت بر اساس شش ماهه مقدار توليد تغيير نكرده و فروش كاتد به 126.342 تن رسيده كه 78 هزار تن آن صادراتي بوده است.

حاشيه سود ناخالص

نگاهي به حاشيه سود شركت در دوره شش ماهه و سال مالي 94 نشان مي دهد شركت هميشه حاشيه سودي در حدودي 30 درصد و بيشتر داشته است. در حالي كه در پيش بيني سال مالي 95 اين مقدار در حدود 27 درصد در نظر گرفته شده است.

نرخ تسعير دلار 35.700 ريال و نرخ هر تن كاتد بر اساس 4550 دلار جهت شش ماهه باقيمانده سال منظور شده است.

 

سناريو تحليلي 95

توليد شركت در سال 94 حدود 193.000 تن بوده است. با توجه به فروش خوب شركت در شش ماهه 95 اگر فرض را بر فروش مجموع كل مقدار توليدي و 30.000 تن موجودي كاتد در نظر بگيريم  با فرض حاشيه سود 29 درصد طبق 6 ماهه، نرخ دلار 3600 توماني ،نرخ كاتد 5500 دلاري، افزايش 25 درصدي هزينه هاي اداري، عمومي نسبت به سال94 و ديگر متغيرهاي اعلامي در بودجه و همچنين بافرض سرمايه جديد، مي­ توان برآورد سود 276 ريال به ازاي هرسهم را داشت.

زمان و شرايط عرضه بلوك ۱۲.۵ درصدي "ملت" اعلام شد
يك سهامدار حقوقي بيمه ملت برنامه عرضه بلوك ۱۲.۵ درصدي در پيش گرفته تا در صورت معامله از تركيب سهامداري اين شركت ۲۸۵ ميليارد توماني خارج شود.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت بيمه ملت كه اواسط شهريور با تغيير مديرعامل و خداحافظي سعيدحجاريان بعد از ۱۴ سال روبرو شده ، طي روزهاي آينده شاهد عرضه بلوكي خواهد بود.

به اين ترتيب شركت توسعه كسب و كار سبا كه يكي از سهامداران حقوقي " ملت" است در نظر دارد 12.25 درصد سهام شامل 349 ميليون و 172 هزار سهم را روانه ميز فروش كند تا در صورت معامله از تركيب سهامداري اين شركت 285 ميليارد توماني خارج شود.

قيمت پايه هر سهم اين عرضه 202 تومان و با شرايط 20 درصد نقد و باقي اقساط تعيين شده كه 7 آذر توسط كارگزاري بورس بيمه ايران انجام مي شود.  
برآوردي از سود شركت داراي صف خريد ديروز كه براي اولين بار وارد كانال جديد شد
در پايان معاملات امروز رخ مي دهد:
خروج موقت يك شركت بورسي براي تقسيم سود و افزايش سرمايه
در پايان معاملات امروز نماد يك شركت بورسي براي تقسيم سود و افزايش سرمايه بسته مي شود.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، در پي اعلام شركت قند مرودشت براي برگزاري مجمع سالانه و فوق العاده ، نماد اين شركت بورسي در پايان معاملات امروز بسته مي شود.

"قمرو" درحالي برنامه افزايش سرمايه 108 درصدي از سود انباشته را داشت كه سازمان بورس مجوز 66.6 درصدي را صادر كرد.

اين شركت علاوه بر تصويب صورت هاي مالي 31 تير و تقسيم سود در مجمع سالانه 25 آبان، دو موضوع افزايش سرمايه و اصلاح ماده 5 اساسنامه را در مجمع فوق العاده مطرح خواهد كرد.


شاخص مسكن در بورس كالا طراحي مي شود
مديرعامل بورس كالا و رئيس اتحاديه املاك براي طراحي يك شاخص كه بيانگر روند قيمت و سرمايه‌گذاري در حوزه مسكن باشد به توافق رسيدند.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس به نقل از روزنامه همشهري، حسام عقبايي رئيس اتحاديه مشاوران املاك و حامد سلطاني‌نژاد مديرعامل بورس كالاي ايران در نشستي مشترك كه در نمايشگاه مطبوعات برگزار شد، روش افزايش شفافيت معاملات مسكن را بررسي كردند و براي طراحي يك شاخص كه بيانگر روند قيمت و سرمايه‌گذاري در حوزه مسكن باشد به توافق رسيدند.

سال‌هاست كه معاملات مسكن در سامانه‌اي با نام سامانه ثبت معاملات املاك و مستغلات كشور از طريق مشاوران املاك، ثبت مي‌شود. اين سامانه كشوري تاكنون توانسته است داده‌هاي زيادي را از روند معاملات مسكن ثبت و توليد كند كه تاكنون كمتر مورد استفاده اقتصاددانان و تحليلگران مالي قرار گرفته است و مي‌تواند منبع مناسبي براي تعيين راهبردهاي اين صنعت قرار گيرد.

پيشنهاد طراحي شاخص مسكن

مديرعامل بورس كالاي ايران در نشستي مشترك با رئيس اتحاديه مشاوران املاك گفت: بورس كالا طبق كاركردهاي تعريف شده‌اش مايل نيست در حوزه فعاليت مشاوران املاك مداخله كند.

سلطاني‌نژاد در عين حال تأكيد كرد: با توجه به اينكه ايجاد يك شبكه عظيم، مشابه آنچه هم‌اكنون از طريق اتحاديه مشاوران املاك ايجاد شده، هزينه گزافي را مي‌طلبد، بورس كالا مايل است از داده‌هاي همين شبكه موجود براي طراحي و عرضه شاخص مسكن استفاده كند. مديرعامل بورس كالا توضيح داد: معرفي و طراحي شاخص معاملات به كمك سامانه معاملات اتحاديه املاك مي‌تواند به شفاف شدن بازار مسكن كمك كند.

استقبال رئيس اتحاديه مشاوران املاك

عقبايي، رئيس اتحاديه مشاوران املاك در اين باره گفت: با هر سازو كاري كه موجب تسهيل معاملات و شفاف‌سازي‌ در بازار مسكن شود موافقيم، اما همه اين امور بايد از طريق مجاري قانوني خودش پيش برود.

مديرعامل بورس كالا توضيح داد: پيشنهاد ما اين است كه با همكاري و محوريت اتحاديه املاك شاخص‌هاي قيمت مسكن طراحي شود و بعد از دريافت مجوز شرعي از كميته فقهي سازمان بورس، اوراق آپشن يا فيوچرز شاخص‌هاي قيمت مسكن روي تابلوي بورس كالا قابل معامله شود. عقبايي ضمن استقبال از اين طرح گفت: طراحي شاخص مسكن ايده بسيار خوبي است و ما از آن استقبال مي‌كنيم و حتما در پيشبرد آن به بورس كالا كمك خواهيم كرد. رئيس اتحاديه مشاوران املاك درباره دلايل مخالفت‌هاي قبلي‌اش با ايجاد تابلوي مسكن در بورس كالا گفت: دغدغه اتحاديه مشاوران املاك اين بود كه بورس كالا قصد دارد جاي مشاوران املاك را در بازار مسكن بگيرد اما اگر بورس كالا ابزاري مانند آپشن يا فيوچرز شاخص قيمت مسكن را براي پوشش ريسك سرمايه‌گذاري در بازار مسكن به مردم ارائه دهد، قطعا از آن استقبال مي‌كنيم و با مسئولان بازار سرمايه نهايت همكاري و همراهي را خواهيم داشت. سپس سلطاني‌نژاد اضافه كرد: ايده اصلي بورس كالا از يك سال پيش اين بود كه ابزاري را در اختيار مصرف‌كنندگان و سرمايه‌گذاران مسكن قرار دهيم كه بتوانند ريسك خود را مديريت كنند.

نحوه همكاري

عقبايي در مورد نحوه همكاري براي طراحي شاخص قيمت معاملات مسكن پيشنهاد ويژه‌اي ارائه داد و گفت: اتحاديه املاك در چارچوب طراحي و انتشار شاخص‌هاي قيمت مسكن مي‌تواند قيمت‌هاي تحقق‌يافته در سامانه ثبت معاملات املاك را در اختيار بورس كالا قرار دهد.

رئيس اتحاديه مشاوران املاك تأكيد كرد: معتقديم طراحي شاخص قيمت مسكن مي‌تواند در عين حال كه بازار مسكن را شفاف مي‌كند به مردم و سرمايه‌گذاران هم علامت‌هاي درستي از روند فعلي و آينده بازار مسكن ارائه ‌دهد. او گفت: از سوي ديگر از آنجا كه چنين شاخص‌هايي قاعدتا از طريق نهاد معتبري مثل بورس كالا طراحي، معرفي و منتشر مي‌شود مردم هم به اين شاخص‌ها اعتقاد و اعتماد پيدا مي‌كنند.

توافق بر سر طراحي شاخص

در پايان نيز مديرعامل بورس كالا و رئيس اتحاديه مشاوران املاك، توافق كردند كه با استفاده از داده‌هاي سامانه فعلي معاملات مسكن و با سود بردن از مكانيسم‌هاي بورس كالا، شاخص قيمت مسكن را طراحي و معرفي كنند. اين شاخص مي‌تواند روند قيمت مسكن را نمايش دهد و قابل پيش‌بيني كند.

فردا انجام مي شود:
انتقال رسمي يك شركت به بورس بعد از 5 سال حضور در فرابورس
شركت همكاران سيستم بعد از 5 سال حضور در فرابورس ، فردا به بورس منتقل و گشايش نماد مي شود.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس ،شركت همكاران سيستم كه از 28 شهريور 90 با كشف قيمت هزار و 50 توماني هر سهم وارد فرابورس شده ، فردا با گشايش نماد در بورس روبرو مي شود.

اين شركت 75 ميليارد توماني سود هر سهم را 552 ريال پيش بيني كرده و آخرين بهاي هر سهم آن در فرابورس حدود 595 تومان بود.

"سيستم" به‌عنوان پانصد و چهارمين شركت بورسي در بخش رايانه و فعاليت هاي مربوط به آن، گروه و طبقه مشاوره مربوط به نرم افزار و عرضه نرم افزار ، در فهرست نرخ‌هاي بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.
 
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۲۳ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۸:۰۵:۰۱ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 21
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4772
امکانات وب