بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام
بانك مشترك ايران - ونزوئلا چندمليتي‌ مي شود

مديرعامل بانك مشترك ايران - ونزوئلا با اعلام سود 50 ميليارد توماني سال گذشته گفت: ايران به دليل مشكلات مالي ونزوئلا به‌دنبال چندمليتي‌كردن اين بانك است تا بتواند خدمات ارزي بهتري به مشتريان ارائه دهد.


به گزارش پايگاه خبري بورس پرس،، داوود بنايي مديرعامل بانك مشترك ايران - ونزوئلا با بيان اينكه سال گذشته سود اين بانك ٥٠‌ ميليارد تومان بوده گفت: ايران به دليل مشكلات مالي ونزوئلا به‌دنبال چندمليتي‌كردن اين بانك است تا بتواند خدمات ارزي بهتري به مشتريان ارائه دهد.

وي افزود: اين بانك فعاليت خود را با سرمايه ٢٠٠‌ ميليون دلار شروع كرد و قرار بود سرمايه آن اكنون به يك‌ ميليارد دلار برسد اما به دليل مشكلات مالي ونزوئلا، اين هدف تاكنون محقق نشده است.

بنايي از جمله مشكلات عمده اين بانك پايين‌بودن حجم تجاري دو كشور، شفاف‌نبودن نظام مالي، نوسان قيمت ارز و همچنين عدم كاربرد ارز در كشور ونزوئلا بيان كرد.

وي ادامه داد: در ونزوئلا فعاليت‌هاي اقتصادي با ارز انجام نمي‌شود بلكه ارز را به پول آن كشور تبديل مي‌كنند كه همين امر ما را در بازپرداخت دچار مشكل مي‌كند، بنابراين با وجود آنكه ونزوئلا سهام‌دار اين بانك است اما ترجيح مي‌دهيم در شرايط كنوني با اين كشور كار نكنيم زيرا احتمال اينكه برگشت پول ما به نصف برسد وجود دارد.

بنايي اظهار داشت: بنابراين سهام‌دار ايراني منتظر است كشورهاي ديگري را وارد اين جريان و از بانك ارزي به عنوان تجربه با بانك كشورهاي ديگر استفاده كند اين امر نيازمند چندمليتي‌كردن اين بانك است.

همراه با جو رواني منفي سنگين و صف هاي فروش رخ داد:
واكنش اوليه بورس تهران به پيروزي ترامپ: ريزش ۱۰۶۸۱ واحدي شاخص در ۳۰ دقيقه اول

در پي افزايش احتمال پيروزي ترامپ در رياست جمهوري آمريكا و كسب نتيجه دور از پيش بيني ها، شاخص بورس تهران با ريزش ۱۰۶۸ واحدي در ۳۰ دقيقه اول به اين رويداد تاريخي واكنش منفي نشان داد.


به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، درحالي تا ساعتي ديگر نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريكا مشخص مي شود كه با افزايش احتمال پيروزي ترامپ در رياست جمهوري آمريكا ، همه بازارهاي مالي دنيا به اين رويداد دور از انتظار واكنش منفي نشان دادند.

به طوري كه از همان آغاز بكار بورس هاي آسيايي، همه شاخص ها منفي شدند و قيمت جهاني طلا نيز با حدود 5 درصد افزايش، ركورد بيشترين جهش را بعد از خروج انگستان از اتحاديه اروپا را ثبت كرد. همچنين روند نزولي قيمت جهاني تشديد شد.

در ايران نيز اين نتيجه براي اكثر كارشناسان غيرقابل پيش بيني بود و قريب به اتفاق فعالان، براساس نظرسنجي هاي قبلي آمريكا و تحليل كارشناسان بنام بين المللي در انتظار پيروزي كيلينتون بودند اما با پيروزي قريب به يقين ترامپ روبرو شده اند.

با اين جريان، بورس تهران نيز مانند ديگر بازارهاي مالي جهان در همان شروع معاملات با سير نزولي قيمت سهام اكثر شركت ها روبرو شد و شاخص بورس با ريزش حدود 1068 واحدي در 30دقيقه اول ، نشان داد تا چه حد به موضوع انتخابات آمريكا حساس بوده و از آينده اقتصاد جهان با رياست جمهوري ترامپ نگران است.

به اين ترتيب در حالي سهام اكثر شركت هاي بزرگ مخصوصا"خودروسازان صف فروش شده اند كه اثر منفي كاهش قيمت شركت هاي چون ملي مس ، فولاد مباركه ، پالايشگاه هاي بندرعباس، اصفهان و تهران ، پارسان و توسعه معادن و فلزات و ... موجب شده تا شاخص بورس با سقوط 1068 واحدي به رقم 78,8039 واحد برسد.

با اين حال برحي كارشناسان معتقدند اين جريان دور از انتظار و فشار رواني ناشي از رفتارهاي هيجاني زود گذر بوده و طي روزهاي آينده بورس تهران به مدار طبيعي باز خواهد گشت. اما گروهي ديگر بر اين باورند تا مشخص شدن سياست هاي عملي ترامپ ، آينده مبهم اقتصاد جهاني و واكنش هاي منفي نيز ادامه خواهد داشت.در گفتگو با مديرعامل شركت سبد گردان هدف مطرح شد:
بررسي رويدادهاي اثرگذار بر وضعيت آتي بازار سرمايه

به نظر مي رسد در شرايطي كه اقتصاد كشورمان از شفافيت بالايي برخوردار نيست حركت وزارت اقتصاد به سمت شفافيت اطلاعاتي و حساب هاي بانكي موجب مي شود تا در رويه فعاليت نهادها و بنگاه هاي اقتصادي كه تمايلي به شفافيت ندارند و از پرداخت ماليات فرار مي كنند، تغيير و تحولاتي اعمال گردد.


آيين نامه بررسي حساب هاي بانكي جهت محاسبه ماليات در حالي طي روز گذشته از سوي سازمان امور مالياتي مطرح شد كه به زعم بسياري از كارشناسان اقتصادي اجراي اين برنامه مي تواند موجب خروج بخشي از نقدينگي از بازار پول و روانه شدن آن به ساير بازارهاي موازي با آن همچون بورس شود.

در همين ارتباط، مديرعامل شركت سبد گردان هدف در گفتگو با خبرنگار بورس نيوز عنوان كرد: به نظر مي رسد در شرايطي كه اقتصاد كشورمان از شفافيت بالايي برخوردار نيست حركت وزارت اقتصاد به سمت شفافيت اطلاعاتي و حساب هاي بانكي موجب مي شود تا در رويه فعاليت نهادها و بنگاه هاي اقتصادي كه تمايلي به شفافيت ندارند و از پرداخت ماليات فرار مي كنند، تغيير و تحولاتي اعمال گردد. به هر حال آنچه كه مسلم تلقي مي شود اين است كه اجراي اين آئين نامه به نفع بازار سرمايه است، هر چند كه اين اتفاق براي برخي از افراد كه از شرايط اقتصادي فعلي و عدم شفافيت اقتصادي و مالياتي ذينفع مي شوند، خوشايند نيست.

عباسعلي حقاني نسب در خصوص اعمال تبعات مثبت اجراي دستور العمل سازمان امور مالياتي بر وضعيت بازار سرمايه و واكنش سهامداران نسبت به طرح اين موضوع گفت: بورس كشورمان در مقايسه با بورس هاي كشورهاي خارجي بسيار كوچك و كم عمق است و عملاً طرح چنين موضوعاتي آنطور كه بايد و شايد بر وضعيت بازار سرمايه موثر واقع نمي شود. آنچنان كه بازار سرمايه در حالي در بخش شناوري در بازارهاي مختلف نقش حداكثر سه درصدي ايفا مي كند كه مي بايست اين رقم 30 تا 35 درصد باشد و رقم فعلي بسيار ناچيز محاسبه مي شود.

اين كارشناس ارشد بازار سرمايه همچنين به اثرات برگزاري انتخابات رياست جمهوري آمريكا بر وضعيت بازار سرمايه اشاره كرد و اظهار داشت: به طور قطع اين موضوع بازار سرمايه را دستخوش تغييراتي مي كند و با توجه به ديدگاه هاي سياسي و اقتصادي دو كانديد دموكرات و جمهوري خواه واكنش سهامداران نسبت به فرد منتخب متفاوت خواهد بود.

بر اين اساس، با توجه به ديدگاه هيلاري كلينتون در خصوص گسترش روابط بين المللي با كشورمان و تداوم طرح برجام انتظار مي رود تا سهامداران در صورت انتخاب وي بر كرسي رياست جمهوري واكنش مثبت از خود به نمايش بگذارند. حال آنكه به نظر مي رسد دونالد ترامپ نيز به دليل محدوديت ها و سياست هاي اعمالي ممكن است در برخي از مواقع همگرايي منطقه اي خود را كاهش دهد و عملاً شرايطي ايجاد گردد كه به نفع كشورمان تمام شود.

مديرعامل شركت سبد گردان هدف افزود: در شرايط فعلي بسياري از بانك ها و سرمايه گذاران خارجي منتظر هستند تا پس از مشخص شدن نتايج انتخابات آمريكا فعاليت هاي جديد خود را در اقتصاد و بازار سرمايه كشورمان آغاز كنند. از اين رو به نظر مي رسد از اين پس شرايط شفاف تر و با ثبات تر مي شود. بدين ترتيب مي توان گفت موارد مذكور در كنار اتفاقات رخ داده در موصل و سوريه از جمله رويدادهاي مثبتي هستند كه به نفع كشورمان است و تبعات مثبتي بر اقتصاد در پي خواهد داشت.


يك كارشناس بازار سرمايه بررسي كرد:
آثار كوتاه مدت انتخابات آمريكا بر بورس ايران

به نظر مي رسد در ميان مدت با مشخص شدن سياست هاي خارجي هر رئيس جمهور منتخبي كه روي كار بيايد، در تعامل با ايران با شرايط فعلي چندان فرقي نداشته باشد، از طرفي بعيد به نظر مي رسد با انتخاب شدن ترامپ، به طو مثال تعرفه واردات از چين به طرز قابل توجهي افزايش يابد يا فدرال رزرو سياست هاي خود را تغيير فاحشي شد.


طي چند روز اخير شاهد ايجاد جوي رواني در بازار سرمايه پيرو انتخابات رياست جمهوري آمريكا بوديم كه به نظر مي رسد اين نوسانات تا زمان روشن شدن نتيجه و سياست هاي رئيس جمهور منتخب مردم آمريكا ادامه داشته باشد.

كارشناس بررسي طرح ها و سرمايه گذاري هاي بازنشستگي كشوري در همين ارتباط در گفتگو با خبرنگار بورس نيوز اظهار داشت: به نظر مي رسد در ميان مدت با مشخص شدن سياست هاي خارجي هر رئيس جمهور منتخبي كه روي كار بيايد، در تعامل با ايران با شرايط فعلي چندان فرقي نداشته باشد، از طرفي بعيد به نظر مي رسد با انتخاب شدن ترامپ، به طو مثال تعرفه واردات از چين به طرز قابل توجهي افزايش يابد يا فدرال رزرو سياست هاي خود را تغيير فاحشي شد. بنابراين جو فعلي چيزي جز هيجان وارد شده به بازار نمي باشد و بورس در شرايط فعلي تنها به دنبال يك بهانه براي نوسان مي باشد.

نادر اسراري در ادامه افزود: هر چند كه خوش بيني ها از آينده بازارهاي جهاني در صورت انتخاب هيلاري كلينتون بيشتر مي باشد اما موضع دونالد ترامپ نيز به طور كامل مشخص نيست، چرا كه وي طي چند مدت اخير حرف هاي ضد و نقيض بسياري زده است.

وي تأكيد كرد: در حال حاضر بازارها اكثراً به حالت سردرگمي رسيده اند و اين امر نه تنها مختص كشور ما نمي باشد. چرا كه بازار طلا و فلزات اساسي و بازارهاي مالي كشورهاي ديگر در حال حاضر نشان دهنده اين موضوع نيست كه رئيس جمهور جديد كه احتمال برد آن نيز بيشتر است، چه سياست هايي در نظر دارد كه البته اين سردرگمي ايجاد شده اصلاً موضوع عجيبي نمي باشد.

اين كارشناس بازار سرمايه در ادامه گفت: واقعيت اين است كه طي چند هفته اخير بازار حجم معاملات قابل توجهي نداشته كه تعيين كننده ورود يا خروج پول باشد، بنابراين بعيد به نظر مي رسد طي چند روز آينده نيز شاهد خروح پول و ايجاد فشار فروش در بازار باشيم اما از طرف ديگر با توجه به خوش بيني هاي ايجاد شده در صورت انتخاب شدن هيلاري كلينتون، احتمال ايجاد يك روند صعودي در كوتاه مدت وجود دارد و روي مثبت اين جريان روشن تر است و احتمال افت كم تر مي باشد.

اسراري در خاتمه خاطرنشان كرد: به سرمايه گذاران و فعالان بازار سرمايه پيشنهاد مي شود به گروه هاي وابسته به اقتصاد جهاني كه از وضعيت مناسبي برخوردار مي باشد روي آورده و تمركز كنند و از طرفي ديگر افق ديد و سرمايه گذاري خود را طولاني تر كنند و از نوسانگيري و ديدگاه كوتاه مدت فاصله بگيرند تا سود و بازدهي بالاتر از بازدهي بازا بدون ريسك كسب كنند.

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۱۹ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۳۰:۳۲ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 13
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4764
امکانات وب