بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام

تحليل جامع صنعت پالايشگاه همراه با مقايسه ۶ شركت + محاسبه ضريب پيچيدگي

كارگزاري بانك آينده تحليلي جامع از صنعت پالايشگاه و مقايسه ۶ شركت در بورس و فرابورس را همراه با محاسبه ضريب پيچيدگي قبل و بعد از اجراي طرح هاي كيفي سازي ارايه كرد.

 

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، در ميان گروه ها و صنايع مخلتف حاضر در بازار سهام ، شركت هاي پالايشگاهي جايگاه و اهميت ويژه ايي براي فعالان داشته و اين گروه از زمان حضور در بازار با نوسان هاي مثبت و منفي معنادار و حاشيه هايي ، به يكي از پر ريسك ترين و پربيننده ترين و مطرح ترين گروه ها تبديل شده است.

 

در اين ميان واحد مشاوره و تحليل كارگزاري بانك آينده تحليلي جامع از اين صنعت و مقايسه 6 شركت در بورس و فرابورس را همراه با محاسبه ضريب پيچيدگي قبل و بعد از اجراي طرح هاي كيفي سازي ارايه كرده است.

 

عوامل موثر بر قيمت نفت خام:

قيمت نفت خام محرك اصلي قيمت محصولات پالايشگاهي است.

 

از سويي رشد اقتصادي تاثيري قوي بر تقاضاي نفت دارد.

 

در كشورهاي OECD، افزايش قيمت مصادف با كاهش مصرف است.

 

تغييرات در توليدات كشورهاي غير اوپك مي تواند بر قيمت نفت اثرگذار باشد.

 

و نهايتا تاثير تغييرات در ميزان توليد نفت خام عربستان صعودي بر قيمت نفت .

 

رابطه قيمت نفت خام و دلار:

بين نرخ دلار و قيمت نفت خام يك رابطه همبستگي منفي وجود دارد. جهت اين رابطه بدين صورت است كه هم قيمت نفت مي‌تواند محرك نرخ برابري دلار باشد و هم ارزش دلار مي‌تواند بر قيمت جهاني نفت اثرگذار باشد. در حالت سوم متغير ديگري چون وضعيت اقتصاد جهاني با جهت‌هاي مخالف روي هر دو تاثيرگذار باشد.

از آنجايي آمريكا بزرگ‌ترين واردكننده جهاني نفت خام است افزايش برون‌زاي قيمت نفت خام باعث تشديد كسري تجاري آمريكا مي‌شود و افت قيمت دلار سريع‌ترين مكانيسمي است كه مي‌تواند اين كسري را جبران كند و وضعيت را در حال تعادل نگه دارد. اين مكانيسم مي‌تواند همبستگي منفي بين قيمت نفت و نرخ دلار را توضيح بدهد.

با اين وجود در اثر مرور زمان و با افزايش توليد نفت شيل در آمريكا و نهايتا كاهش واردات نفت خام از سوي اين كشور و حتي امكان صادرات مازاد آن، ممكن است جهت رابطه بين نفت خام و دلار هم دستخوش تغيير قرار گيرد.

 

رابطه قيمت نفت خام و بنزين:

با توجه به وضعيت نمودار همبستگي قوي ميان نوسانات قيمتي نفت خام و بنزين وجود دارد كه مي تواند ناشي از اين امر باشد كه بيش از 70 درصد قيمت بنزين را نفت خام تشكيل مي دهد. به همين دليل تغييرات نرخ نفت خام مصرفي تاثير قابل ملاحظه اي بر قيمت بنزين خواهد گذاشت. به طوريكه كاهش يك دلار در قيمت نفت خام منجر به كاهش 2 سنت در قيمت بنزين مي شود.

عرضه و تقاضاي بنزين:

ايران بعد از آمريكا، ژاپن، مكزيك و كانادا پنجمين كشور جهان از نظر مصرف بنزين در جهان محسوب مي شود. مصرف بنزين از سال 91 روند صعودي در پيش گرفته و تاكنون ادامه يافته است به طوريكه متوسط مصرف بنزين كشور در شش ماه ابتداي امسال، 75.4 ميليون ليتر در روز بوده است و در شش ماهه نخست امسال 3.8 درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان مي‌دهد.

 براين اساس واردات بنزين نيز در سالهاي اخير به شدت افزايش يافته است. براساس آمار وزارت نفت، واردات بنزين در سال 91 كمتر از 2 ميليون ليتر در روز بود و در سال گذشته به 10 ميليون ليتر در روز رسيد و در نيمه نخست سال جاري هم به حدود 12 ميليون ليتر در روز افزايش پيدا كرده است. اما ميزان توليد بنزين از سال 92 تاكنون تقريبا ثابت در حدود 60 تا 62 ميليون ليتر در روز باقي مانده است.

نتيجتا با توجه به اينكه جمعيت كشور در پايان ارديبشهت ماه امسال ۷۹ ميليون و ۲۶۲ هزار نفر بوده و مصرف بنزين در اين ماه با دو و نيم درصد افزايش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۷۸ ميليون و ۵۵۰ هزار ليتر رسيده است بنابراين به طور متوسط هر ايراني روزانه بالغ بر يك ليتر و به طور مشخص ۹۹۱ ميلي ليتر بنزين مصرف مي كند.

مقايسه ظرفيت بنزين :

ظرفيت توليدي بنزين پالايشگاه هاي موجود در بورس به شرح جدول زير است:

 شكاف قيمتي:

 

شكاف قيمتي يا حاشيه سود نا خالص فروش كلمه اي پر كاربرد در صنعت پالايش نفت و فرآورده هاي نفتي است كه به فاصله بهاي يك بشكه محصول توليدي پالايشگاهي و يك بشكه نفت خام دريافتي توسط پالايشگاه هاي اشاره دارد. اين رقم، سود نا خالص بوده و تا تبديل شدن به سود خالص كسري هايي را پيش رو خواهد داشت.

 

از مباحث مهم صنعت پالايشگاهي در سراسر جهان حساسيت سود اين صنعت به نوسانات كاهشي يا افرايشي قيمت نفت خام و تغيير كرك اسپرد محصولات مختلف پالايشي است كه برخلاف باور عموم، لزوما تغيير قيمت نفت، به سرعت تاثير خود را بر كرك اسپردها نمي گذارد.

مطلب پيشنهادي: روانشناسي سرمايه گذاري در بورس و اثر آن روي سودآوري

 

هر چند پس از برقراري آرامش و ثبات نسبي در بازار نفت، كرك اسپردها هم به تبعيت از روند تاريخي خود فاصله شان را با قيمت نفت خام تطبيق مي دهند. بالاترين شكاف قيمتي در بين فرآورده هاي نفتي مربوط به بنزين و پايين ترين آن مربوط به نفت كوره مي باشد. استفاده از اين فرصت جهت رشد و سودآوري پالايشگاه ها زماني ممكن است كه شركتهاي پالايشي توان تطبيق عمليات خود و قدرت پاسخگويي به نيازهاي ايجاد شده در اثر شكاف قيمتي را داشته باشند. در ايران اين مسئله به دليل دستوري بودن ميزان توليد محصولات و قيمت فروش آنها عملا كاربردي نخواهد داشت.

 

شكاف قيمتي بنزين و نفت خام

 

 

 

مقايسه پالايشگاه ها:

 

ميزان سوددهي پالايشگاه ها تحت تاثير عواملي چون قيمت نفت‌خام و در دسترس‌بودن آن، خصوصيات بازار منطقه‌اي، ظرفيت فرايندهاي پالايشگاه، درجه پيچيدگي و كارآيي پالايشگاه است. معمولا پالايشگاه ها از يك بشكه نفت خام دريافتي 50 درصد آن را به بنزين، 30 درصد را به گازوئيل و 20 درصد را به نفت سنگين يا مازوت تبديل مي كنند و از اين محل 10 تا 15 درصد سود خالص كسب مي كنند.

 

اما در ايران بيشترين فرآورده پالايشگاهي نفت كوره است كه داراي حاشيه سود پاييني بوده و تقاضاي براي آن رو به كاهش است. به همين دليل حاشيه سود پالايشگاه ها در ايران بسيار پايين است . در حال حاضر بر اساس گزارش ترازنامه انرژي كشور سهم توليد نفت كوره در سبد پالايش نفت كشور حدود ۳۳ تا ۳۴ درصد بوده و درحالي كه در پالايشگاه‌هاي پيشرفته جهان اين سهم بين صفر تا پنج درصد است.  

 

براين اساس با توجه به برآوردهاي صورت گرفته براي اجراي طرح‌هاي كاهش توليد نفت كوره و بهبود كيفيت توليد فرآورده‌هاي جايگزين در هر يك از پالايشگاه‌هاي نفت كشور به حدود ۱.۵ تا ۲ ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز است.

 


بالاترين ظرفيت اسمي توليد در بين پالايشگاه هاي حاضر مربوط به پالايش نفت اصفهان بوده كه در حال حاضر بالاترين ظرفيت اسمي و توليد بنزين را نيز دارا است. اين پالايشگاه كه در سال گذشته توانسته با 100 درصد ظرفيت اسمي خود فعاليت كند، بيشترين ظرفيت توليد گاز مايع و نفت گاز را نيز داراست . در بخش نفت سفيد، نفت كوره و نفتا نيز بيشترين ظرفيت مربوط به پالايشگاه نفت بندرعباس بوده كه پس از پالايش نفت اصفهان بالاترين ظرفيت اسمي مجموع توليدات را در اختيار دارد.

 

ميانگين خوراك پالايشگاه ها در سال 94:

 

 

 

سهم پالايشگاه ها در توليد فرآورده ها:

 

 

 

ضريب پيچيدگي پالايشگاه ها:

 

پالايشگاه‌ها متناسب با ميزان پيچيدگي‌ فناوري­‌هاي به­ كار رفته در آن­‌ها، فرآورده‌هاي متفاوتي را توليد مي­‌كنند كه خود تعيين كننده­ سبد فرآورده­ هاي پالايشگاهي است.

 

درجه پيچيدگي يك پالايشگاه به توانايي توليد محصولات با ارزش در يك پالايشگاه اطلاق مي‌­شود. اين شاخص در پالايشگاه يكي از مهمترين عوامل موثر بـر وضـعـيـت سوددهي اين صنعت است.

 

نوع فرايندهاي مورد استفاده در پالايشگاه، تعيين كننده پيچيدگي آنها است و هر اندازه واحدهاي تبديل ثانويه يك پالايشگاه، بيشتر باشند درجه پيچيدگي آن نيز بيشتر خواهد بود.  درحقيقت ضريب پيچيدگي پالايشگاه، اطلاعاتي راجع به پيچيدگي پالايشگاه، هزينه‌هاي جايگزيني و توانايي ارزش‌افزوده يك پالايشگاه در اختيار قرار مي‌دهد.

 

بر اساس محاسبات صورت گرفته براي تعيين ميزان سطح پيچيدگي و به روز بودن پالايشگاه‌هاي كشور، عدد نلسون به طور متوسط 4.5 گزارش شده كه اين مقدار پاييني است.

 

 

 

محاسبه ضريب پيچيدگي قبل از اجراي طرح هاي كيفي سازي براساس عملكرد پالايشگاه و ضريب پيچيدگي پس از اجراي طرح هاي كيفي سازي براساس ظرفيت طراحي صورت پذيرفته است.

 


شركت كارگزاري نهايت نگر بررسي كرد:
"شبندر" مهياي صعود قيمتي شده است؟

سهام شركت پالايشگاه نفت بندرعباس از زمان عرضه همواره به عنوان يكي از پايه هاي اصلي بازار سرمايه مورد توجه فعالان بوده است. بررسي هاي تكنيكي نشان مي دهند شبندر مي تواند در هفته هاي آتي صعود قيمتي را تجربه نمايد. در اين يادداشت تحليلي به تشريح مختصر پتانسيل هاي تكنيكي موجود پرداخته مي شود.
سهام شركت پالايشگاه نفت بندرعباس از زمان عرضه همواره به عنوان يكي از پايه هاي اصلي بازار سرمايه مورد توجه فعالان بوده است. بررسي هاي تكنيكي نشان مي دهند شبندر مي تواند در هفته هاي آتي صعود قيمتي را تجربه نمايد. در اين يادداشت تحليلي به تشريح مختصر پتانسيل هاي تكنيكي موجود پرداخته مي شود.

موارد مورد بررسي

    موج شماري نمودار قيمتي به سبك گلن نيلي
    موج شماري فاز اخير قيمتي به سبك كلاسيك
    همبستگي قيمت نفت خام و كرك اسپرد فرآورده هاي نفتي
    نتيجه گيري

موج شماري نمودار قيمتي به سبك گلن نيلي

براساس گزارش شركت كارگزاري نهايت نگر، بررسي نمودار قيمتي و مقايسه آن با الگوهاي ارائه شده در سبك تحليلي نئوويو نشان مي دهد ريزش شبندر از سقف تاريخي دقيقاً مطابق با الگوي نشان داده شده در شكل ۱ (مثلث) بوده و بنابراين انتظار مي رود ريزش بلندمدت در نقطه E خاتمه يابد.

موج شماري فاز اخير قيمتي به سبك كلاسيك

همچنين موج شماري به سبك كلاسيك نشان مي دهد از زمان آغاز رشد قيمتي كه با ليبل START در شكل ۲ نشان داده شده است، دو موج از يك سه موجي با آرايش ۳:۳:۵ كه آرايش موجي مخصوص پهنه ها (Flats) مي باشد، تكميل شده و انتظار آغاز پنج موجي (C) براي خاتمه سه موجي مذكور وجود دارد.

قيمت نفت خام و كرك اسپرد فرآورده هاي نفتي

كرك اسپرد (Crack spread): فاصله قيمتي يك بشكه فرآورده نفتي با يك بشكه نفت خام (خوراك)، كرك اسپرد ناميده مي شود و هر چه كرك اسپرد عدد بزرگتري باشد نشاندهنده حاشيه سود ناخالص بالاتري است.

در شكل ۴، نمودار مقايسه اي نفت و بنزين سوپر در پنل بالاي تصوير و نمودار كرك اسپرد بنزين به عنوان نماينده توليدات شبندر در پنل پايين تصوير آورده شده است. اين شكل نشان مي دهد همبستگي تقريباً ۱۰۰ درصدي مابين قيمت نفت خام و بنزين حاكم بوده و همچنين كرك اسپرد توليد بنزين به صورت مستقيم از قيمت نفت خام تاثير مي پذيرد به طوري كه همواره افزايش قيمت نفت خام (و بنزين) موجب افزايش كرك اسپرد يا حاشيه سود ناخالص توليد بنزين مي گردد.

نتيجه گيري

    تحليل هاي موج شماري به روايات مختلف نشان از اتمام روند اصلاحي شبندر دارد.
    افزايش قيمت نفت خام و متعاقباً فرآورده هاي نفتي با فرض ثابت بودن ساير فاكتورهاي مؤثر بر سودآوري (از جمله سياست هاي شركت ملي پالايش و پخش)، موجب افزايش كرك اسپرد و حاشيه سود شبندر خواهد شد

 

 

 

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۲۶:۴۵ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 3
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4754
امکانات وب