بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام

 

 رئيس سازمان بورس در بيستمين همايش بين المللي ACG :
بورس ايران يكي از جذاب ترين و پرظرفيت ترين بازارهاي نوظهور جهان است
رئيس سازمان بورس با اعلام ورود اقتصاد و بازار سرمايه ايران به مرحله جديد، گفت: بورس ايران يكي از پرظرفيت ترين بازارهاي نوظهور جهان بوده و داراي جذابيت هاي زياد و روند روبه رشدي است.


به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شاپور محمدي در جريان برگزاري بيستمين همايش بين المللي ACG (شركت هاي سپرده گذاري اقيانوسيه و آسيا) كه امروز با حضور وزير اقتصاد و نمايندگان اركان بازارسرمايه 21 كشور آسيا و اقيانوسيه برگزار شد، گفت: بازار سرمايه ايران يكي از جذاب ترين بازار هاي دنيا است .

وي ادامه داد: اقتصاد و بازار سرمايه ايران بعد از برجام وارد مرحله جديدي شده اند. به طوريكه بورس ايران يكي از پرظرفيت ترين بازارهاي نوظهور جهان به شمار مي رود و داراي جذابيت هاي زياد و روند روبه رشدي است.

اين مقام مسئول افزود: همكاران سازمان بورس و شركت سپرده گذاري مركزي، شبانه روز در تلاش بودند تا زيرساخت هاي لازم براي ورود سرمايه گذاران خارجي به ايران را فراهم كنند.حاصل اين تلاش ها پياده سازي استانداردهاي بين المللي در بازار سرمايه ايران و به تبع آن عضويت در مجامع بين المللي همانند  IOSCO، ايجاد زيرساخت هاي قانوني حمايت از سرمايه گذاران خارجي و تسهيل امور مرتبط با آن، تصويب مدل آبي (Blue Model) براي تسهيل امور تسويه سرمايه گذاران خارجي و غيره بوده است.

محمدي ادامه داد: يكي از برنامه هاي مدنظر ارتباط بازار سرمايه ايران و شركت سپرده گذاري مركزي با ساير بازارهاي دنيا است كه در اين مينا  اتصال به سپرده گذاري كره جنوبي نهايي شده است.
 


يك روزنامه تخصصي صنعت خودرو :
پرايد ۱۰.۷ ميليون تومان ارزان تر از مشابه خودرو ارزان خارجي است!!!
پرفروش ترين محصول خودرو ايران يعني پرايد با خودروهاي ارزان هندي ازسوي يك روزنامه تخصصي مقايسه و اعلام شد مشابه‌ترين خودرو از نظر وضعيت موتور و امكانات،‌۱۰.۷ ميليون تومان گران‌تر از پرايد۱۳۱است!!!


به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، در حالي پرايد پر فروش ترين محصول ايران بشمار مي رود كه روزنامه دنياي خودرو در گزارشي وضعيت اين محصول سايپا را با خودروهاي ارزان خارجي مقايسه و اعلام كرد در اين گفتار به بررسي خودروهاي توليدي در كشور هند مي‌پردازيم.

با توجه به اينكه در ايران وجود دو كيسه هوا و ترمز ABS از الزامات قانوني و استانداردهاي اوليه براي شماره گذاري خودروهاست، بنابراين از ميان خودروهاي ارزان قيمت هندي، خودروهايي را انتخاب كرديم كه داراي اين قابليت باشند.

همچنين با توجه به اينكه امكانات رفاهي در خودروهاي ارزان قيمت هندي از ارزان ترين محصول در ايران يعني سايپا 131 كمتر است، حتي المقدور ارزان ترين خودروهايي كه از امكانات مشابه با محصولات خانواده X100  از جمله سيستم تهويه مطبوع و فرمان هيدروليك برخوردارند، انتخاب شده اند. با توجه به موارد ذكر شده، 21 خودرو در رده قيمتي زير 10هزار دلار در بازار هند شناسايي شدند كه تنها 7 خودرو قابليت تردد در ايران را دارند و براي مقايسه با محصولات خانواده X100 انتخاب شده اند. به عنوان مثال خودروهايي مانند" داتسون Go 1.2 " كه از ارزان ترين خودروهاي هندي به شمار مي رود، به دليل نداشتن ايربگ و ترمز ABS از گروه محصولات قابل مقايسه حذف شده اند.

البته به رغم اينكه استاندارد آلايندگي در ايران بالاتر از هند است، از در نظرگرفتن اين موضوع در بررسي انجام شده صرف نظر و تنها به اين بسنده مي كنيم، اگر قرار باشد خودروهاي هندي در ايران تردد كنند بايد در اين بخش نيز ارتقا يابند كه اين امر منجر به افزايش هزينه هاي توليد و قيمت محصول خواهد شد.

براي مقايسه خودروها مشخصات فني اصلي آنها در سه گروه عملكرد ، ظرفيت  و ايمني مورد بررسي قرار گرفته اند. سپس به منظور همسان سازي قابليت هاي خودروهاي انتخاب شده با محصول سايپا 131، براي افزايش يك واحد گشتاور موتور 10 دلار، افزايش يك واحد قدرت موتور بر تن 14 دلار به قيمت افزوده يا كاسته شده است. بدين مفهوم كه براساس اختلاف گشتارو موتور و يا شاخص قدرت موتور به وزن سايپا 131 كه موجب شتاب و قدرت حركت خودرو مي شود ، قيمت خودرو هاي هندي افزايش يا كاهش يافته است. همچنين در صورتي كه خودروهاي انتخاب شده داراي سيستم تهويه مطبوع نباشند، مبلغ 300 دلار به قيمت محصول اضافه شده و نيز براي اضافه كردن سيستم صوتي با امكان خواندن سي دي 30 دلار افزايش قيمت در محصولات لحاظ شده است.  


مقايسه پرايد با خودروهاي ارزان خارجي

حال با توجه به نحوه همسان سازي كه پيش‌تر به آن پرداختيم،‌ سعي مي كنيم اين خودروها را از نظر قيمتي با هم همسان كنيم، كه نتيجه آن در جدول زير گنجانده شده است.


مقايسه پرايد با خودروهاي ارزان خارجي

قيمت مصرف كننده مجموع قيمت كارخانه با  ماليات و بيمه هاي اجباري است كه در اغلب كشورها به صورت جداگانه اعلام مي شود.  

همانگونه كه ديده مي‌شود نزديك ترين خودرو به سايپا 131، خودروي نيسان ميكرا اكتيو ICC WT20 EDITION، است و در صورت همسان سازي 29ميليون تومان قيمت آن خواهد بود.

اما باز هم اين مقايسه كامل نيست، زيرا براي انجام يك مقايسه كامل و با كمترين خطا بايد شرايط دو جامعه‌اي را كه خودروها در آنها توليد مي شود نيز در نظر گرفت. در جدول زير اطلاعات برخي كشورهايي كه در جامعه براي مقايسه‌ها مورد مثال قرار مي‌گيرند آورده شده است.


مقايسه پرايد با خودروهاي ارزان خارجيوضعيت كسب و كار در كشور هند نسبت به كشور ما، شرايط بهتري دارد. به اين موضوع بايد اين نكته را اضافه كرد كه هزينه مالي محصول X100 در ايران به ازاي هر خودرو 2 ميليون تومان است. با توجه به اختلاف نرخ بهره بانكي بين كشورهاي چين و هند با ايران در صورتي كه اين محصولات در ايران توليد شوند قيمت آنها حداقل 1.7 ميليون تومان نسبت به توليد در كشورهاي ياد شده بيشتر خواهد بود.


با توجه به مطلب فوق، قيمت خودروي نيسان ميكرا اكتيو در صورت همسان سازي با سايپا 131 و لحاظ كردن نرخ بهره بانكي، 30.7 ميليون خواهد بود.

پس مشابه‌ترين خودرو از نظر وضعيت موتور و امكانات،‌ 10.7 ميليون تومان از خودروي سايپا 131،‌ گران‌تر است. همچنين نبايد فراموش كرد اين مبلغ، قيمت خودرو در كارخانه است و با فرض تعرفه صفر براي واردات و لحاظ ساير حقوق و عوارض قانوني، در صورت واردات اين خودرو به ايران، قيمت آن باز هم بالاتر خواهد رفت و همچنين در صورت ساخت داخل آن با ميزان ساخت داخلي معادل خودروهاي خانوادهX100، باز هم قيمت آن بالاتر از سايپا 131 خواهد بود.
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ] [ ۰۷:۵۷:۲۰ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 11
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4762
امکانات وب