بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام

مديرعامل شركت كارگزاري جهان سهم عنوان كرد:
بورس چشم انتظار نتيجه انتخابات آمريكا / منفي شدن بازارهاي بين المللي با انتخاب ترامپ

بازارهاي بين المللي در حال حاضر چشم انتظار روشن شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريكا مي باشند كه تحت تأثير اين موضوع بورس ايران نيز با نوسانات منفي همراه شده است.


در روزهاي پاياني هفته گذشته شاهد شكل گيري روندي منفي و اصلاح عقب نشيني شاخص كل بورس بوديم كه اين امر تحت تأثير ريسك سياسي حاكم بر بازار سرمايه و بازارهاي بين المللي مي باشد.

مديرعامل شركت كارگزاري جهان سهم ضمن بيان اين مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نيوز اظهار داشت: بازارهاي بين المللي در حال حاضر چشم انتظار روشن شدن نتيجه انتخابات رياست جمهوري آمريكا مي باشند كه تحت تأثير اين موضوع بورس ايران نيز با نوسانات منفي همراه شده است.

فرشيد اردبيليون جهاني در ادامه افزود: از بين دو كانديد رياست جمهوري آمريكا، صحبت ها و وعده هاي دونالد ترامپ، از هم گسسته، متناقض و غير قابل پيش بيني مي باشد كه در صورت انتخاب شدن وي مي تواند اثري منفي بر بازارهاي بين المللي و بازار سرمايه كشور بگذارد، چرا كه آينده اين بازارها را غير شفاف و غير قابل پيش بيني خواهد كرد، اما از طرفي محبوبيت هيلاري كلينتون در بين فعالان اقتصادي طبق نظرسنجي هايي كه صورت گرفته بيشتر مي باشد.

وي تأكيد كرد: در حال حاضر اين ريسك سياسي ايجاد شده بر تمامي بورس هاي جهان، قيمت نفت و كالاهاي اساسي اثر گذار بوده است، هر چند كه تاكنون آنچه از آمارهاي منتشر شده بر مي آيد، رأي بيشتر را كلينتون به خود اختصاص داده اما ترس از انتخاب شدن ترامپ به عنوان شخصي با نظرات غير قابل پيش بيني ريسك بازار را افزايش داده است.

اين كارشناس بازار سرمايه تصريح كرد: نتيجه نهايي انتخابات رياست جمهوري آمريكا روز سه شنبه هفته جاري مشخص خواهد شد و به مروز زمان تأثير اين ريسك سياسي بر بازارهاي بين المللي و بازار ايران كمرنگ مي شود.

اردبيليون جهاني گفت: اگر ترامپ رئيس جمهور منتخب مردم آمريكا شود، قطعاً نوسانات مثبت و منفي در بازارهاي بين المللي شدت بيشتر مي گيرد، اما به طور كل با توجه به آنكه تاكنون آرا براي انتخاب هيلاري كلينتون پيشي گرفته خوش بيني ها در اين رابطه نيز شدت بيشتري پيدا كرده است.

وي در خاتمه به سهامداران و سرمايه گذاران فعالان در بازار بورس پيشنهاد كرد: با توجه به نظرسنجي ها و آرايي كه تاكنون انجام شده، به نظر مي رسد هيلاري كلينتون كه فعالان اقتصادي نظر مثبتي نسبت به آن دارند، انتخاب شود پس بنابراين در شرايط فعلي به سهامداران و سرمايه گذاران پيشنهاد مي شود در خريد و فروش سهام خود صبر كنند و به جاي ايجاد فشار فروش، نسبت به نگهداري سهام خود اقدام كنند.


با كسب بازدهي بيش از 220 درصدي طي دو ماه اخير
"شليا" از نگاه ناظر بازار پنهان مانده است

سهام شركت مواد ويژه ليا كه از شهريور ماه سال گذشته در قيمت 136 تومان در بازار عادي فرابورس براي نخستين بار عرضه شد تاكنون روندي قابل توجه و صعودي را پشت سر گذاشته است و طي اين يكسال بازدهي قيمتي بيش از 490 درصدي را ثبت كرده است كه بيش از 220 درصد آن تنها مربوط به بازه زماني شهريور 95 تاكنون مي باشد.


شركت مواد ويژه ليا از اواسط شهريور ماه تاكنون از حوالي قيمت 250 تومان روندي صعودي و شارپي را آغاز كرده و در حال حاضر بعد از ثبت رشد بيش از 220 درصدي در محدوده 812 تومان همچنان با صف خريد همراه است.

به گزارش بورس نيوز، سهام شركت مواد ويژه ليا كه از شهريور ماه سال گذشته در قيمت 136 تومان در بازار عادي فرابورس براي نخستين بار عرضه شد تاكنون روندي قابل توجه و صعودي را پشت سر گذاشته است و طي اين يكسال بازدهي قيمتي بيش از 490 درصدي را ثبت كرده است كه بيش از 220 درصد آن تنها مربوط به بازه زماني شهريور 95 تاكنون مي باشد.

"شليا" كه اين روزها بدون وقفه به رشد خود ادامه مي دهد، طي چند هفته اخير با اقبال از طرف سهامداران عمده حقوقي و حقيقي خود نيز همراه شده است، چرا كه در روزهاي ابتدايي آبان ماه بود كه چند شخص حقيقي به جمع سهامداران درصدي آن اضافه شده و برخي از سهامداران حقوقي نيز درصد مالكيت خود را با خريد سهم، افزايش داده و در صدد حمايت از روند صعودي "شليا" برآمده اند.

بر اساس اين گزارش، روند صعودي قيمت سهام شركت مواد ويژه ليا در حالي است كه اين سهم كوچك فرابورسي از ديد ناظر بازار پنهان مانده است. در حالي كه در اكثر موارد شاهد دخالت ناظر، توقف نماد معاملاتي و درخواست ارائه اطلاعات از شركت هايي كه روند صعودي قابل توجه دارند، هستيم. به طور مثال مي توان به "آكنتور"، "مرقام"، "كسرا" و موارد مشابه بسياري كه تاكنون شاهد بوديم اشاره كرد.

با وجود تماس هاي مكرر خبرنگار ما براي شفاف شدن روند قيمتي سهم و برنامه هاي شركت، مسئولين و مديران مجموعه مواد ويژه ليا از انجام مصاحبه سر باز زدند و برنامه هاي اين شركت خبر ساز را روشن و واضح خواندند. البته طي چند روز گذشته اين مجموعه شفاف سازي در خصوص عدم نياز به پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي 96 روي سامانه اطلاع رساني كدال منتشر كرد كه در اين گزارش تأكيد شده بود درآمد هر سهم سال 96 "شليا" همچنان به قوت خود باقيست و رويدادي كه منجر به تغيير با اهميت اطلاعات مالي اين شركت گردد رخ نداده است. در حالي كه در 2 ماهه منتهي به مهر، 18 درصد از مقدار توليد و 43 درصد از مقدار فروش بودجه خود را پوشش داده كه به صورت ريالي نزديك به نيمي از فروش پيش بيني شده شركت طي 2 ماه محقق شده است.

در پايان گفتني است، با توجه به تمامي موارد ذكر شده، هر چند كه بارها طي گزارشات مختلفي در خصوص عدم توقف نمادهاي معاملاتي كه با صف فروش قابل توجهي همراهند، از سوي نهاد ناظر تهيه و منتشر كرده ايم و بر اين امر تأكيد كرده ايم كه چرا متوليان اين بازار تنها جلوي رشد و صف خريد سهام پر تقاضا را با توقف نمادشان مي گيرند، اينبار نيز رشد بيش از حد نماد معاملاتي "شليا" اين سوال را در ذهن فعالان اين حوزه ايجاد كرده است كه آيا خون "شليا" كه طي مدت دو ماه و نيم اخير 220 درصد رشد قيمتي را پشت سر گذاشته از ديگر شركت هايي كه به محض صف خريد شدن متوقف مي شوند، رنگين تر است؟ بهتر است مسئولين نگاهي عميق تر به شركت هاي كوچك و بزرگ بازار سرمايه داشته باشند و از اين شرايط استثنايي نيز غافل نشوند.

به منظور واگذاري ۵۰ درصد سهام به سيتروئن:
مجمع سايپا كاشان به خروج از بازار سهام راي داد

سايپا كاشان كه از آبان ۹۳ در فرابورس درج نماد شده بود، با راي مجمع فوق العاده ، از بازار سهام و تحت نظارت سازمان بورس خارج مي شود.


به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت سايپا كاشان با سرمايه 250 ميليارد توماني در حالي از آبان سال 93 به عنوان صد و هفتاد و دومين نماد در بازار پايه فرابورس درج شده كه قصد خروج از بازار سهام و نظارت سازمان بورس كرده است.

براساس اين گزارش، در پي قرارداد واگذاري 50 درصد سهام "خكاشا" بين سايپا و سيتروئن، اين شركت ظهر دوشنبه گذشته مجمع فوق العاده اي برگزار كرد و طي آن مقرر شد سايپا كاشان از بازار سهام و فهرست شركت هاي تحت نظارت سازمان بورس خارج شود.

پيش از اين نيز سايپا كاشان، بعد از دريافت مجوز افزايش سرمايه 117 درصدي (از محل تجديد ارزيابي دارايي ها ) از سازمان بورس در 31 شهريور ، زمان برگزاري مجمع فوق العاده ساعت 14 روز دوشنبه 19 مهر تعيين كرده بود اما اين مجمع را لغو كرد.

به اين ترتيب ، مقدمات انتقال عملي نيمي از سهام اين شركت به سيتروئن فرانسه فراهم شد.

10 اقدام بانك مركزي براي پيشگيري از جرايم مالي فتا
مدير اداره نظام‌هاي پرداخت بانك مركزي، برنامه هاي پيش گيرانه در مبارزه با جرايم سايبري را تشريح كرد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس به نقل از بانك مركزي، داوود محمدبيگي در جلسه كميته پيشگيري از جرايم سايبري،گفت: در كنار آماده سازي زيرساخت هاي لازم براي تسهيل مراودات و مبادلات حوزه مالي، همكاري ها و تعاملات با ساير دستگاه هاي اجرايي و شبكه بانكي به ويژه در حوزه تراكنش هاي الكترونيك، افزايش مي يابد.

وي با برشمردن اقدام هاي بانك مركزي و شبكه بانكي در مسير وظايف تعيين شده در سند پيشگيري از جرايم مالي فتا گفت: طي يك سال گذشته بانك مركزي تلاش كرده در كنار آماده سازي زيرساخت هاي لازم براي تسهيل مراودات و مبادلات حوزه مالي، همكاري ها و تعاملات را با ساير دستگاه هاي اجرايي و شبكه بانكي به ويژه در حوزه تراكنش هاي الكترونيك، افزايش دهد.

وي ضمن اشاره به دستاوردهاي بانك مركزي در اين زمينه گفت: در اين سند 10 اقدام كلان بر عهده بانك مركزي گذاشته شده است. از جمله اين موضوعات  مي توان به اتصال شعب بانك‌ها به سامانه اطلاعاتي سازمان ثبت احوال براي احراز هويت اشاره كرد. اين موضوع طي بخشنامه هاي متعددي به بانك ها ابلاغ شده  و در حال حاضر تمامي بانك ها براي ارائه خدمت به مشتريان از اين امكان استفاده مي كنند. همچنين به منظور ايجاد نظام يكپارچه و واحد در كشور براي ساير مشتريان بانكي، بانك مركزي اقدام به توسعه زيرساخت ها و ايجاد و سامانه هاي اطلاعاتي متعددي از جمله نهاب، ثبت احوال و نظام هويت الكترونيك بانكي كرده است.

محمدبيگي ايجاد و بهره‌برداري مركز صدور گواهي الكترونيك براي شبكه بانكي را از ديگر دستاوردهاي اين سند دانست و گفت: در حال حاضر مركز گواهي ريشه بانكي كشور، به طور خاص به شبكه بانكي اختصاص يافته و هم اكنون بانك ها موظفند براي دريافت خدمت از برخي از سامانه هاي ملي بين بانكي با معرفي افراد به اين بانك، مشخصات هويتي مشتريان را ثبت و اقدام به دريافت گواهي امضاي ديجيتال كنند. بر اين اساس گسترش و توسعه استفاده از ابزارهاي الكترونيك در كشور در دستور كار بانك مركزي و نظام بانكي كشور قرار دارد. در حال حاضر در سراسر كشور 40 دفتر پيشخوان اقدام به اعطاي اين گواهي مي كنند و به نظر مي‌رسد اين تعداد دفتر پيشخوان پاسخگوي نيازهاي فعلي بانك ها باشد. براساس توافق‌هاي صورت گرفته با برخي اپراتورها، اميدواريم از ظرفيت هاي فضاي امن موجود در سيم كارت ها براي ارائه امضاي الكترونيك استفاده كنيم.

اين مقام مسئول بانك مركزي افزايش امنيت را زمينه ساز اعتماد عمومي به نظام بانكي دانست و گفت:  بانك مركزي با ابلاغ بخشنامه هايي، بانك ها را ملزم كرد تمام خودپردازهاي خود را به ماژول‌هاي امنيتي (مانند آنتي‌اسكيمر) مجهز كنند كه آمارهاي دريافتي و نظارت هاي ميداني حاكي از عملكرد مطلوب بانك ها در اين زمينه است.

محمدبيگي راه‌اندازي پرتال كاشف را از ديگر اقدامات اساسي بانك مركزي در اين راستا دانست و تصريح كرد: پرتال كاشف در سال 94 آماده شده اما به صورت عمومي در دسترس دستگاه ها قرار نگرفته است. همچنين ايمن سازي سامانه تعاملي كاشف و نيز شناسايي و ايجاد شبكه نمايندگان امنيت بانك ها و موسسات مالي و اعتباري از جمله فعاليت هاي بانك مركزي براي افزايش ضريب امنيت بوده است. ايجاد نظام تعاملي موثر بين بانك ها، بانك مركزي و دستگاه هاي ذي ربط از جمله اهداف مهم استقرار اين سامانه در كشور است.

وي از رشد 100 ‌درصدي ارائه برخي خدمات بين بانكي نظير چكاوك و رشد 30 درصدي ساير ابزارها در حوزه بانكداري الكترونيك خبر داد و اضافه كرد: در حال حاضر شاهد گسترش بهره برداري از فضا و خدمات الكترونيك هستيم  اين امر حاكي از استقبال عمومي از خدمات الكترونيكي بانكي است.

محمدبيگي از عزم نظام بانكي براي ساماندهي فعاليت سايت‌هاي تجارت الكترونيك و كسب و كارهاي اينترنتي خبر داد و گفت: در سال 95 ، اقدامات مفيدي براي ساماندهي اين بازار با همكاري سازمان توسعه تجارت و قوه قضاييه انجام شده، اميدواريم تا پايان سال بتوانيم با هماهنگي ساير عوامل ذي ربط چارچوب هاي مناسبي براي فعاليت در اين عرصه مهم فراهم كنيم.

وي با مهم خواندن فعاليت هاي آموزشي در پياده سازي قوانين و پيشگيري از جرايم سايبري گفت: از اواخر سال 94 روابط عمومي بانك مركزي با تشكيل كميته اطلاع‌رساني و آموزش، اقدامات بسياري را در راستاي انتشار محتواي آموزشي انجام داده است. همچنين ساماندهي سايت هاي الكترونيك، تشكيل و فعال‌سازي گروه هاي واكنش و هشدار رايانه اي (گوهر) در شبكه بانكي و پياده‌سازي و اجراي سيستم مديريت امنيت اطلاعات (ISMS) در سيستم بانكي را از جمله فعاليت هاي مهم بانك مركزي و نظام بانكي كشور براي كمك به عملياتي شدن اهداف سند پيشگيري از جرايم مالي فتا دانست.

قانون زياد داريم، اجراي درست و كامل قانون مهم است

در اين جلسه عليرضا ساوري مديركل پيشگيري‌هاي وضعي معاونت اجتماعي قوه قضائيه با اشاره به تجارب ساير كشورها در زمينه وضع قوانين گفت: كشور فرانسه با سابقه طولاني در زمينه قانون گذاري ظرف مدت 200 سال گذشته 2 هزار قانون به تصويب رسانده اما طي حدود ١٠٠ سال گذشته 11 هزار قانون توسط ايران به تصويب رسيده است. با اين نگاه ما در ايران با حجم انبوهي از قوانين مترقي و فاخر روبرو هستيم و بر اين اساس بخش عمده اي از قوانين پيشگيرانه در دسته بندي فاخر جاي مي گيرد كه به واسطه اجراي صحيح آن مي توان از جرايم بسياري جلوگيري كرد.

وي اجراي درست و كامل قانون را زمينه ساز كاهش خسارات وارده به دستگاه ها دانست و گفت: در اجراي صحيح قوانين بايد اين نكته را در نظر داشت  هر يك از دستگاه هاي اجرايي داراي وظايفي هستند. علاوه بر اين، اهتمام دستگاه‌ها به رعايت و اجراي صحيح قوانين، مي تواند زمينه ساز كاهش خسارت ها و فرسايش هاي ناشي از اجراي نادرست قوانين باشد. بانك هاي جامع اطلاعاتي بسياري در كشور موجود است اما به دليل تبادل نامناسب اطلاعات ميان دستگاه ها، چرخش اطلاعات در اين باره صورت نمي گيرد. هم اكنون 30 ماه از اجرايي شدن وظايف تعيين شده دستگاه هاي اجرايي در سند پيشگيري از جرايم مالي فتا مي‌گذرد و نياز است تا با هم افزايي دستگاه ها به عملياتي شدن اين طرح و اجراي كامل آن جامه عمل بپوشانيم.

نظر نماينده مجلس درباره علت كاهش شاخص در شهريور و پيش بيني بورس
عضو كميسيون اقتصادي مجلس با اعلام علت كاهش شاخص در شهريور ، براي آينده بورس رونق پيش بيني كرد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، احمد اناركي محمدي در خصوص وضعيت آينده بازار سرمايه كشور به خانه ملت گفت: به طور طبيعي براي رونق اقتصادي كشور بايد به رونق بورس توجه شود.

وي ادامه داد: بورس در شهريور ماه با افت شاخص همراه بود كه يكي  از دلايل آن پايان سال مالي بخش قابل توجهي از كارگزاري هابود.

اناركي محمدي با پيش بيني تقويت بورس در ماه هاي آينده با توجه به موضوع پسابرجام و برنامه ريزي هاي اقتصادي ، افزود: در چند روز گذشته شاخص بورس با افزايش هايي روبرو بود. البته براي رونق واقعي بورس بايد اقتصاد كشور تقويت شود.

وي گفت:يكي از مشكلات اقتصاد كشور در سال هاي گذشته رونق بازار دلالي كاذب بوده كه اين مشكل بايد رفع شود. كميسيون اقتصادي مجلس از رونق بورس حمايت مي كند البته رشد شاخص بورس زماني مطلوب است كه نتيجه سودآوري شركت ها بورسي باشد.

اناركي محمدي اظهار داشت:يكي از راهكارهاي مهم براي جلوگيري از رونق بازار دلالي كاذب در اقتصاد كشور، تقويت بورس است . همچنين بايد شرايط براي جذب سرمايه ها در اين بازار فراهم شود.

زمان مجمع سالانه آزمايش/ فعلا" خبري از افزايش سرمايه ۹۱۴ درصدي نيست
شركت آزمايش كه فعلا" قادر به دريافت مجوز افزايش سرمايه ۹۱۴ درصدي از مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها نشده ، سهامداران را به مجمع سالانه دعوت كرد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت آزمايش كه زماني يكي از سهام مطرح بورسي يوده اما هم اكنون در بازار پايه فرابورس حضور دارد ، با اتمام سال مالي 31 شهريور، زمان مجمع سالانه را ساعت 09:30 روز شنبه 29 آبان تعيين كرده كه در تالار انديشه معلم واقع در شهرك غرب برگزار خواهد شد.

اين مجمع درحالي برگزار مي شود كه مديران آن بعد از مصوبه 27 بهمن سال گذشته، پيگير افزايش سرمايه 914 درصدي از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها (از 21.7 به بيش از 220 ميليارد تومان) بودند اما تا به امروز  قادر به دريافت مجوز قانوني سازمان بورس نشده اند.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۱۵ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۱۹:۵۵ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 12
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4763
امکانات وب