بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام
قائم مقام انجمن پتروشيمي عنوان كرد:

لزوم شفاف سازي وزارت نفت پيرامون قيمت گذاري ها/ دولت نرخ ها را تعيين كند

در دوره خصوصي سازي عليرغم وضع قوانيني براي قيمت گذاري خوراك اما چشم انداز مشخصي براي صنعت پتروشيمي وجود نداشته كه اين امر نهايتاً منجر به اين شد كه اين صنعت با وجود برخورداري از ظرفيت هاي بالقوه نتواند آنطور كه بايد و شايد رشد كند.

وزارت نفت در حالي طي چند وقت اخير فرمول محاسبه قيمت اتان را تعيين و اعلام نمود كه انتقادهاي متعددي از سوي متوليان صنعت پتروشيمي در خصوص نحوه قيمت گذاري مطرح شد و بسياري از كارشناسان اين صنعت معتقدند كه قيمت هاي جديد در بلند مدت صدمات متعددي را بر پيكره اين گروه وارد مي كند. اين در حالي است كه طي روزهاي اخير تقاضا براي خريد سهام به سمت گروه پتروشيمي جلب شده است.

 

در همين ارتباط، قائم مقام انجمن صنفي پتروشيمي در گفتگو با خبرنگار بورس نيوز عنوان كرد: در دوره خصوصي سازي عليرغم وضع قوانيني براي قيمت گذاري خوراك اما چشم انداز مشخصي براي صنعت پتروشيمي وجود نداشته كه اين امر نهايتاً منجر به اين شد كه اين صنعت با وجود برخورداري از ظرفيت هاي بالقوه نتواند آنطور كه بايد و شايد رشد كند.

 

فريبرز كريمايي افزود: مزيت صنعت پتروشيمي، خوراك مصرفي آن است كه اين مزيت بصورت قيمت گذاري صحيح در صنعت نمايان مي شود و بايد قانوني وضع شود تا طي آن قيمت خوراك مصرفي واحدهاي پتروشيمي تعيين گردد و سرمايه گذاران بتوانند بر اساس آن سرمايه گذاري كنند. اين در حالي است چنين قانوني وضع شده اما تعيين قيمت نهايي از طريق آن بيش از يك سال به طول انجاميده و سرانجام در شرايطي كه انتظار مي رفت تا قيمت اتان در كشورمان همچون كشورهاي خارجي در چارچوب ارزش حرارتي و متناسب با قيمت متان و گاز طبيعي تعيين گردد، اما وزارت نفت اين روش را بكار نگرفت و فرمول و قيمتي را اعلام كرد كه واقعاً منشأ و مبناي آن بر واحدهاي پتروشيمي مشخص نيست. بر اين اساس به نظر مي رسد در شرايط فعلي وزارت نفت مي بايست در اين خصوص شفاف سازي كند و در ارتباط با چارچوب و مبناي تعيين قيمت ها توضيح دهد. به عبارت ديگر حداقل خواسته واحدهاي پتروشيمي اين است كه وزارت نفت دلايل و توضيحات خود را در خصوص اينكه معيارهاي جذب سرمايه گذاران خارجي و توسعه صنعت را چگونه در فرآيند قيمت گذاري لحاظ كرده است، ارائه دهد.

 

وي ادامه داد: نكته قابل تأملي كه وجود دارد اين است كه در دوره گذار از اقتصاد دولتي به بخش خصوصي مي بايست قواعد بازي را در نظر گرفت و نبايد تنها از سياست هاي خاصي پيروي نمود. به نظر مي رسد وزارت نفت مي بايست نگاه و ديدگاه خود را نسبت به خصوصي سازي تغيير دهد و در جايگاه حاكميت در اقتصاد بخش خصوصي بازنگري شود.

 

قائم مقام انجمن صنفي پتروشيمي با بيان اينكه وزارت نفت در حوزه خوراك انحصارگر است، در اين خصوص اظهار داشت: صنعت پتروشيمي به طور بالقوه ظرفيت هاي متعددي دارد و بايد اين موضوع را پذيرفت كه وزارت نفت در حوزه خوراك مصرفي واحدهاي پتروشيمي انحصار گر است و در چارچوب انحصار نمي تواند تعيين كننده قيمت باشد چرا كه اين امر خلاف قانون اصل 44 است. قيمتي كه براي اتان مصرفي شركت هاي پتروشيمي تعيين شده هيچ شباهتي به قانون ندارد و جذابيتي براي جلب سرمايه گذاران خارجي و رقابت پذيري ايجاد نمي كند. از سوي ديگر در شرايطي كه انحصار خوراك مصرفي در اختيار وزارت نفت است، نبايد اين وزارت خانه تعيين كننده قيمت ها باشد و مي بايست اين امر به عهده دولت قرار بگيرد.

 

كريمايي به تغيير ارز مبادله اي به ارز آزاد در قيمت گذاري خوراك مصرفي اشاره كرد و گفت: هفته گذشته نرخ هايي بر اساس ارز آزاد اعلام شد كه به نظر بنده فاجعه در صنعت پتروشيمي است. اگرچه سياست هاي اقتصادي دولت به درستي يكسان سازي ارز را هدف گرفته اما دولت به آرامي اين موضوع را اجرايي مي كند تا شرايط و بسترهاي لازم براي تحقق اهداف در راستاي تك نرخي شدن ارز فراهم شود. به عبارت ديگر دولت هيچ گاه به يكباره اقدام به يكسان سازي ارز نمي كند بلكه سياست هاي خود را به آرامي در اين خصوص اجرا مي كند.

 

حال آنكه وزرات نفت يك شبه و بصورت دفعتي اقدام به تغيير ارز در قيمت گذاري خوراك مصرفي و اعمال افزايش نرخ در محصولات صنايع پايين دستي نموده است. به نظر مي رسد اين امر اقدام شوك آوري است كه فضاي بي اعتمادي را ايجاد مي كند.

 

از سوي ديگر اجراي اين برنامه از سوي وزارت نفت بر خلاف قانون است. چرا كه در بند الف قانون ماده يك هدفمندي يارانه ها لحاظ شده كه قيمت فروش بنزين و ساير مشتقات نفت بايد با شرايطي تعيين شود. علاوه بر اين در تبصره دو ماده يك لحاظ شده كه مي بايست قيمت حامل هاي انرژي بر اساس ارز تعيين شده در بودجه تعيين گردد كه ارز مبادله اي در بودجه سال 95 كل كشور لحاظ شده است. بر اين اساس مي توان گفت قيمت گذاري خوراك بر اساس ارز آزاد صحيح نيست و بر خلاف قانون مي باشد.

 

وي در پايان پيرامون افزايش تقاضا براي خريد سهام در گروه پتروشيمي اظهار داشت: بازار سرمايه طي دو سال اخير وضعيت با ثباتي نداشته و تقاضا و عرضه در آن بر مبناي منطق و تحليل نبوده است. علاوه بر اين اثرات منفي ناشي از اتفاقات اخير در صورت هاي مالي شركت ها نمود پيدا مي كند و در كوتاه مدت نمي توان اظهار نظر درستي كرد.

 

شركت كارگزاري نهايت نگر گزارش مي دهد:

اما و اگرهاي "فسرب" از نگاه تحليلي

عمده بدهي شركت را پرداختني هاي تجاري تشكيل مي دهد و مي توان گفت وضعيت نقدينگي شركت در سال 95 طور بوده كه منجر به اخذ تسهيلات گرديده است.
معرفي شركت

شركت ملي سرب و روي ايران در تاريخ 1360.9.24 تحت شماره 940 بصورت شركت سهامي خاص در اداره ثبت شركت ها و مالكيت صنعتي زنجان به ثبت رسيده و در تاريخ 1371.5.26 بهره برداري از كارخانه توليدي سرب آغاز گرديده است. عمليات اجرائي كارخانه توليد روي با ظرفيت 15 هزار تن در سال نيز از مرداد ماه 1375 شروع كه در تاريخ 1378.4.25 به بهره برداري رسيد. شركت در تاريخ 1379.2.31به سهامي عام تبديل و در تاريخ 1379.10.12 در سازمان بورس اوراق بهادر تهران پذيرفته شده است. مركز اصلي شركت در زنجان، كيلومتر 12 جاده قديم زنجان تهران مي‌باشد. ضمنا با توجه به تركيب سهامداران شركت ملي سرب و روي ايران از جمله شركت هاي فرعي شركت توسعه معادت روي ايران (سهامي عام) محسوب مي‌گردد.

 
 

بررسي وضعيت شركت

 

دارايي:

از سال 92 با توجه به تعطيلي كارخانه سرب جمع دارايي هاي شركت روند نزولي داشته است. بخش اعظمي از دارايي را موجودي هاي كالا و دريافتني هاي تجاري تشكيل داده است. اين موجودي ها شامل مواد اوليه و ملزومات مصرفي مي باشد. تفاوت نسبت هاي جاري و آني نيز از همين موضوع حكايت دارد.

 

اما و اگرهاي
 

 

 

بدهي:

عمده بدهي شركت را پرداختني هاي تجاري تشكيل مي دهد و مي توان گفت وضعيت نقدينگي شركت در سال 95 طور بوده كه منجر به اخذ تسهيلات گرديده است.

 

حقوق صاحبان سهام:

شركت در سال هاي اخير با سرمايه ثابتي فعاليت نموده و طي7 سال گذشته تنها در سالهاي 89،90 و 91 سودآور بوده است. اين شركت در 6 ماهه نخست سال، زيان انباشته اي معادل 99097 ميليون ريال اعلام نموده كه درسال 94 و بابت عملكرد اين سال ايجاد گرديده است.

 

* فرآيند توليد

 

اما و اگرهاي
 
 
 

نرخ جهاني سرب و روي و همچنين نرخ دلار از جمله عوامل اثر گذار بر شركت مي باشد .قابل ذكر است نحوه قيمت گذاري كنسانتره سرب و روي (مواد مصرفي )از ديگر عوامل اثر گذار بر سودآوري شركت مي باشد.

 

تامين مواد از طرق خريد خاك و به صورت 100% داخلي و عمده فروش محصولات به صورت داخلي (77% ) و به شركت كالسيمين و شركت فرآوري مواد معدني ايران مي باشد.

 

* نمودار حاشيه سود : همانطور كه از نمودرا مشخص است پس از تعطيلي كارخانه سرب و سودآوري شركت با شكل قابل ملاحظه اي كاهش يافته است كه اميد است با راه اندازي مجدد و افزايش نرخ هاي جهاني اين روند اصلاح گردد.

 

اما و اگرهاي
 

 

 
 

* ساير نسبت هاي مالي

 

اما و اگرهاي
 
 

 

 
 

پيش بيني سودآوري سال 95

 

اما و اگرهاي
 

 

 
 

* با توجه به افزايش نرخ دلار ، براي 6 ماه باقي مانده نرخ دلار 3600 تومان پيش بيني گرديده است.

 

* همچنين با توجه به تثبيت نسبي قيمت هاي جهاني براي باقي مانده سال نرخ سرب معادل 2000 و براي روي 2250 دلار در نظر گرفته شده است. لازم به توضيح است كه با توجه به وضعيت انبارهاي جهاني اين محصولات و تحليل هاي صورت گرفته در اين راستا كاهش قيمت جهاني اين دو محصول بعيد بوده و چشم انداز مثبت به نظر مي رسد.

 

* با توجه به راه اندازه مجدد كارخانه سرب و با وجود ظرفيت توليدي اين كارخانه ( 900 تن به صورت اسمي ) ، ميزان فروش شمش سرب علي رغم فروش ناچيز در سه ماهه دوم مطابق با بودجه شركت لحاظ شده است. طبق اخرين اخبار توليدات شركت روزانه 20 تن بوده كه در حال افزايش به 23 تن مي باشد.

 

* هزينه هاي كارخانه سرب براساس سال 91 و با در نظر گرفتن تورم و ساير متغير هاي مرتبط پيش بيني گرديده است.

 

محاسبه سود هر سهم

 

اما و اگرهاي
 

 

 
 

نتيجه گيري:

 

با توجه به مفروضات كارشناسي كه درآن ميانگين نرخ شمش روي و سرب براي سال 95، 2250 دلار و 2000 دلار در نظر گرفته شده است، سود هر سهم معادل 319 ريال پيش بيني مي گردد.

 

لازم به توضيح است كارخانه سرب كار خدمات توليد دستمزدي سرب را نيز انجام مي دهد كه تا كنون فروشي از اين بابت براي شركت صورت نگرفته است، بديهي است چنانچه شركت براي باقي مانده سال پيشنهادي از اين بابت دريافت نمايد، شاهد افزايش سود برآوردي شركت خواهيم بود.

 

با توجه به افزايش تقاضاي جهاني براي محصولات سرب و روي و تغييرات مداوم قيمتي اين محصولات ميزان تاثير پذيري سود شركت نسبت به اين محصولات بدين صورت مي باشد.

 

اما و اگرهاي
 
 

 

 
 

با دو خبر و در يك روز اعلام شد:
تسويه بدهي ۳۳.۶ هزار ميليارد توماني دولت با بانكها و تأمين اجتماعي


در دو خبر اعلام شد دولت ۳۳.۶ هزار ميليارد تومان از بدهي را تسويه كرده كه ۲۹ هزار ميلياردتومان مربوط به بانك ها و ۴.۶ هزار ميليارد تومان مربوط به تأمين اجتماعي است.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، ديروز در دو خبر اعلام شد دولت 33.6 هزار ميليارد تومان از بدهي را تسويه كرده كه 29 هزار ميلياردتومان مربوط به بانك ها و 4.6 هزار ميليارد تومان مربوط به  تأمين اجتماعي است.

اين موضوع باعث شد تا گروهي از فعالان و اقتصاد دانان اين سئوال را مطرح كنند كه اين حجم از بدهي به بانك ها به چه ترتيبي و با استفاده از كدام منابع و يا از چه مكانيزمي تسويه شده است.

تهاتر 4.6 هزار ميليارد تومامي بدهي تامين اجتماعي

براساس اين گزارش، درحالي طي روزهاي آينده اين موضوع روشن خواهد شد كه تقي نوربخش مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي از پرداخت 4.6 هزار ميليارد تومان از بدهي حدود 100 هزار ميلياردتوماني دولت به سازمان تأمين اجتماعي در قالب تهاتر اموال خبر داد.

وي توضيح داد: ۱۸ بنگاه اقتصادي سودآور از جمله ۶۰ درصد سهام لاوان، ۱۰۰ درصد سهام قطار رجاء، 6درصد سهام بانك رفاه و ۱۰۰ درصد نيروگاه خليج فارس از دولت به تأمين اجتماعي واگذار شده است.

تسويه بدهي 290 هزار ميلياردي به بانك‌ها

از سوي ديگر خبرگزاري فارس با انتشار ابلاغيه اصلاح لايحه بودجه 95 توسط رئيس جمهور، از تسويه بدهي 29 هزار ميليارد توماني دولت به بانك‌ها خبر داد.

طبق اعلام بانك مركزي دولت تا پايان سال گذشته بيش از 119 هزار ميليارد تومان به بانك‌ها بدهكار بود.

به اين ترتيب حسن روحاني با ابلاغ اصلاح لايحه بودجه 95 دستورات لازم را به جهت تسويه مطالبات قانوني بانك‌ها از دولت و حداقل افزايش سرمايه دولت در بانك‌ها و همچنين حداكثر تسويه مطالبات بانك مركزي از بانك‌ها را صادر كرد.

در اين قانوني كه روحاني براي اجرا به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ كرده آمده است : پيرو ابلاغيه قانون اصلاح قانون بودجه 95 كل كشور به شماره 72469 مورخ 95/6/15 به پيوست ابلاغيه مجلس شوراي اسلامي در جدول شماره يك قانون مذكور موضوع نامه شماره 118/53417 مورخ 1395/7/24 در اجراي اصل 123 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران جهت اجرا ابلاغ مي‌گردد.

مورخ 95/6/15 به پيوست ابلاغيه مجلس شوراي اسلامي در جدول شماره يك قانون مذكور موضوع نامه شماره 118/53417 مورخ 1395/7/24 در اجراي اصل 123 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران جهت اجرا ابلاغ مي‌گردد.

 

توضيح خانواده مرحوم اسديان درباره فوت معامله گر با سابقه ۲۲ ساله
در پي فوت ناگوار مهدي اسديان معامله گر با سابقه ۲۲ سال فعاليت در بازار سرمايه ، خانواده اين مرحوم فقيد توضيحي ارايه كرد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، در پي فوت ناگوار مهدي اسديان معامله گر باسابقه 22 سال فعاليت در بازار سرمايه ، خانواده اين مرحوم فقيد توضيحي ارايه كرد.

پيرو در خواست خانواده محترم اسديان، اين حقيقت آشكار شدكه تشديد بيماري آن مرحوم به علت فضاي پرتنش ، متلهب، استرس زا و عدم كارآيي بهينه سيستم مديريتي بوده و نقل قول و جزئيات مطرح شده از قول "نزديكان (همكاران)" به اذعان همكاران گرامي و سخت كوش آن مرحوم صحت نداشته است.

سزاوار است محيطي سرشار از آرامش، احترام متقابل و توام با صميمت و صداقت براي همه كارمندان ايجاد شود.

براساس اين گزارش، امروز دوشنبه مراسم ختم اين مرحوم فقيد ساعت 18 الي 19:30 در مسجد الجواد ميدان هفت تير برگزار خواهد شد.

بورس پرس بارديگر اين ضايعه بزرگ و دردناك را به خانواده محترم اسديان تسليت گفته و از خداوند متعال، صبر و شكيبايي مي طلبد.

برنامه افزايش سرمايه ۱۱۰ درصدي بانكي كه آماده دو مجمع است
بانك پارسيان كه هفته آينده دو مجمع فوق العاده و عادي بطور فوق العاده دارد، برنامه افزايش سرمايه حدود ۱۱۰ درصدي را اعلام كرد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، بانك پارسيان در حالي هفته پيش زمان دو مجمع فوق العاده و عادي بطور فوق العاده (انتخاب اعضاي هيئت‌مديره) را ساعت 9 و 11 صبح دوشنبه 17 آبان در مجتمع فرهنگي آدينه تعيين كرده كه عصر ديروز برنامه افزايش سرمايه حدود 110 درصدي را اعلام كرد.

براساس اين گزارش، "وپارس" در نظر دارد در صورت صدور مجوز سازمان بورس سرمايه اسمي 2.37 هزار ميليارد توماني را از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدي و سود انباشته به 5 هزار ميليارد تومان برساند تا قادر به بهبود نسبت كفايت سرمايه و ظرفيت تسهيلات و تعهدات كلان شود.

كوروش پرويزيان مديرعامل بانك پارسيان ، اواسط شهريور ماه اعلام كرده براي بانك پارسيان مجوز افزايش سرمايه (از 2.3 هزار ميليارد تومان كنوني) به 5 هزار ميليارد تومان را دريافت كرده كه با مجوز سازمان بورس نهايي مي شود.

امتیاز:
بازدید:
[ ۱۰ آبان ۱۳۹۵ ] [ ۰۹:۰۹:۰۹ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 15
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4766
امکانات وب