بورس تهران _ اخبار سودآوري شركتهاي بورس
اخبار بورسي و تحليل سهام

در پايان معاملات امروز رخ مي دهد:
توقف نماد ركورد دار تعديل سود و آخرين مهلت داد وستد يك حق تقدم
در پايان معاملات امروز نماد ركورد دار تعديل سود براي مجمع بسته مي شود و آخرين مهلت داد وستد يك حق تقدم است.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت محور سازان ايران خودرو كه در عملكرد 9 ماهه منتهي به 30 آذر گذشته ، سود 2 ريالي را با رشد بي سابقه 31.866 درصدي به 959 ريال جهش داده و در ميان شركت هاي بورسي و فرابورسي، ركورد تاريخي به جا گذاشته، در پايان معاملات امروز با توقف نماد روبرو مي شود.

"خوساز" با برگزاري مجمع عادي به طور فوق العاده ايي ، هيات مديره را انتخاب خواهد كرد.

همچنين امروز آخرين مهلت داد و ستد سهام حق تقدم شركت ايران دارو و ناشي از افزايش سرمايه 50 درصدي است .

در پايان معاملات امروز رخ مي دهد:
توقف نماد ركورد دار تعديل سود و آخرين مهلت داد وستد يك حق تقدم
در پايان معاملات امروز نماد ركورد دار تعديل سود براي مجمع بسته مي شود و آخرين مهلت داد وستد يك حق تقدم است.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، شركت محور سازان ايران خودرو كه در عملكرد 9 ماهه منتهي به 30 آذر گذشته ، سود 2 ريالي را با رشد بي سابقه 31.866 درصدي به 959 ريال جهش داده و در ميان شركت هاي بورسي و فرابورسي، ركورد تاريخي به جا گذاشته، در پايان معاملات امروز با توقف نماد روبرو مي شود.

"خوساز" با برگزاري مجمع عادي به طور فوق العاده ايي ، هيات مديره را انتخاب خواهد كرد.

همچنين امروز آخرين مهلت داد و ستد سهام حق تقدم شركت ايران دارو و ناشي از افزايش سرمايه 50 درصدي است .

در پايان نشست دو روزه مطرح شد:
پيشنهاد اوپك به ايران و عربستان براي كاهش 180 و 500 هزار بشكه اي
در پايان نشست دو روزه كارشناسان اوپك در وين ، به ايران و عربستان پيشنهاد شد اقدام به كاهش 180 و 500 هزار بشكه در روز كنند.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس ، رويترز از قول 3 منبع آگاه در اوپك اعلام كرد در پايان نشست دو روزه كارشناسان اوپك در وين، تصميم گرفته شد در نشست وزراي كشورهاي عضو  30 نوامبر، پيشنهاد كاهش 4 تا 4.5 درصدي توليد كشورهاي عضو از جانب الجزاير مطرح شود تا توليد اوپك به ميزان 1.2 ميليون بشكه در روز كاهش يابد، اما نمايندگان ايران، عراق و اندونزي در جريان مذاكرات ملاحظاتي را در مورد سطح مشاركت در اين طرح مطرح كرده اند كه 11 ساعت به طول انجاميده است.

وزير امور خارجه عراق گفت: اوپك بايد اجازه دهد به افزايش توليد بدون هيچ محدوديتي ادامه دهد.

منابع آگاه كه به دليل غيرعلني برگزار شدن نشست كارشناسان مجاز به سخن گفتن در مورد جزئيات نبودند، اعلام كردند ايران و وعراق شرايط ويژه اي را براي مشاركت در اين طرح مطرح كرده اند. عربستان و متحدان حاشيه خليج فارس اين سيگنال را ارسال كرده اند كه آماده كاهش نزديك به يك ميليون بشكه در روز از توليد هستند.

پيشنهاد الجزاير شامل همه كشورها به استثناي نيجريه و ليبي خواهد بود و هدف از آن كاهش 4 تا 4.5 درصدي توليد نسبت به ميزان توليد ماه اكتبر و رساندن مجموع توليد سازمان به 32.5 ميليون بشكه در روز خواهد بود.اين بدان معنا خواهد بود عربستان بايد به تنهايي تا 500 هزار بشكه در روز توليد را كاهش دهد.

يكي از اين منابع گفت: بر اساس پيشنهاد الجزاير، از ايران خواسته شده توليد حدودا 4 ميليون بشكه اي را  4.5 درصد برابر با 180 هزار بشكه در روز كاهش دهد. اما به گفته يك منبع ديگر، تهران گفته مي خواهد توليد را از سطح 4.1 تا 4.2 ميليون بشكه در روز كاهش دهد.

از عراق نيز خواسته شده توليد را حدود 200 هزار بشكه در روز كاهش دهد. بغداد نيز معتقد است بايد توليد را نسبت به رقم برآوردي كاهش دهد نه برآورد اوپك.

يك منبع مطلع گفت: 85 درصد از كاهش توليد پيشنهاد شده از جانب كشورهاي حاشيه خليج فارس خواهد بود اما ايران همچنان از اين طرح استقبال نمي كند.
شوراي رقابت به واگذاري سهام ايران خودرو و سايپا ورود كرد
رئيس شوراي رقابت از پيگيري واگذاري سهام ايران خودرو و سايپا به شركت‌هاي فرعي، توسط كارشناسان مركز ملي رقابت خبر داد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، رضا شيوا در پاسخ به پرسش براساس قانون در واگذاري سهام، شركت‌هاي بزرگ نبايد با ايجاد شركت‌هاي فرعي اقدام به فروش سهام كنند اما عملاً در شركت‌هاي خودروسازي كشور به نام واگذاري اين موضوع انجام شده و در حقيقت شركت اصلي با يك يا چند واسطه سهام را تملك مي‌كنند و آيا شوراي رقابت به اين موضوع ورود پيدا مي‌كند يا خير، به تسنيم گفت: اين امر در صنعت خودروي كشور براي شورا هم سوال برانگيز است به نحوي كه در حال حاضر كارشناسان مركز ملي رقابت در حال بررسي واگذاري سهام ايران خودرو و سايپا به شركت هاي مختلف هستند.

وي تصريح كرد: به محض تكميل اطلاعات شوراي رقابت نظر نهايي را اعلام خواهيم كرد.

بنا بر اين گزارش، طبق ماده 198 قانون تجارت هيچ شركتي نمي‌تواند سهام خودش را خريداري كند. اما خودروسازان در ايران اين قانون را دور زده‌اند به گونه اي كه شركت اصلي يك يا چند شركت فرعي را ايجاد و مالكيت عمده آن را در اختيار مي‌گيرد. شركت تازه تأسيس، از نظر قانون تجارت حق دارد سهام هر شركتي را تملك كند. بنابراين اقدام به خريد سهام شركت اصلي مي‌كند. در واقع شركت اصلي با يك يا چند واسطه سهام را تملك مي‌كند.

مواضع روساي سازمان بورس و كميسون اقتصادي مجلس درباره:
توقف نماد بانكها و اختلال سامانه معاملات/مقابله با سينگال فروشان و درز اطلاعات
رئيس سازمان بورس ضمن توضيح درباره توقف نماد بانكها و اختلال سامانه معاملات، از اقدام قضايي براي سينگال فروشان و جلوگيري از درز اطلاعات خبر داد و با رد انتقاداتي، چشم انداز بازار را مثبت دانست. رئيس كميسون اقتصادي مجلس هم ضمن انتقاداتي ، مواضعي را اعلام كرد و پيشنهاداتي داد.

به گزارش پايگاه خبري بورس پرس، برنامه گفت وگوي ويژه ديشب شبكه دو سيما به موضوع بازار سرمايه و چالش هاي پيش رو اختصاص داشت كه با حضور شاپور محمدي رئيس سازمان بورس و محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسون اقتصادي مجلس و عضو سابق شوراي عالي بورس برگزار شد.

در اين برنامه حدود 40 دقيقه ايي و بعد از گزارشي كوتاه درباره وضعيت بازار و نظر چند سهام و فعال درباره توقف نماد بانك ها، مشكل كمبود نقدينگي و...، مباحثي همراه با اعلام آمار و انتقاد در مورد بسته بودن 71 نماد با برخورداري از 70 ميليارد سهم، اختلال سامانه معاملات ، درز اطلاعاتي و نقش شبكه هاي اجتماعي، برخورد با متخلفان و پيگيري هاي قضايي، بازار بدهي و اسناد خزانه با نرخ سود 21 درصدي و... همراه بود كه بورس پرس چكيده مواضع اعلامي را منتشر كرد.

انتشار 4 هزار ميليارد تومان اوراق وزارت بهداشت با سودي جذاب

همچنين در اين برنامه اعلام شد وزارت بهداشت درصدد انتشار 4 هزار ميليارد تومان اوراق براي پرداخت بدهي به بيمارستان ها و داروخانه ها آن هم با نرخ سود 20 درصدي است كه در مرحله اول با دو هزار ميليارد تومان شروع خواهد شد.

چكيده نكات رئيس سازمان بورس

براساس اين گزارش، در اين برنامه شاپور محمدي رئيس سازمان بورس با اشاره به آخرين وضعيت شاخص بورس، بازدهي شاخص از اول سال 94 تاكنون را 27 درصد اعلام كرد.

وي با اعلام ارزش روز 600 هزار ميليارد توماني بورس و فرابورس و صندوق هاي سرمايه گذاري و رشد 48 درصدي ازرش معاملات بورس ها (115 هزار ميليارد توماني) نسبت به سال گذشته، درباره توقف نمادها اظهار داشت: از حدود 600 شركت حاضر در بورس و فرابورس ، تنها 10 درصد شركت ها با توقف نماد روبرو هستند كه امري طبيعي بوده و ناشي از رويدادهايي مانند مجامع و تعديل سود و... است.

توضيح درباره توقف نماد بانكها

وي ادامه داد: اما توقف نماد بانك ها ناشي از اختلاف نظر بين وزارت اقتصاد و بانك مركزي درباره نحوه نظارت بربانك ها است كه پيچيدگي هايي دارد. در اين رابطه پيگيري هايي و مكاتباتي با نهادها و بانك مركزي انجام شده ولي تاكنون جوابي گرفته نشده است. همچنين گزارشي به شوراي عالي بورس ارايه شده است.

رئيس هيات مديره سازمان بورس به تجربه توقف نماد شركت هاي پتروشيمي و پالايشگاهي اشاره كرد و ادامه داد: با اين حال براي بازگشايي نماد بانك ها آماده ايم و معتقديم در برابر دريافت سود توسط سپرده گذاران ، سهامداران بانك ها نبايد دچار زيان شوند. همچنين درحالي هميشه مالكيت بر نقد شوندگي ارجحيت دارد كه به طرفيت از سهامداران، چند مورد شكايت مطرح كرده ايم.

سامانه معاملات 8 بار مختل شده / آتوس براي بروز رساني آمده شد

محمدي درباره اختلال چندين باره سامانه معاملات هم گفت: سامانه معاملاتي درحالي مجموعا" با 8 مورد اختلال همراه بوده كه چند اقدام از جمله تكفيك هسته معاملات بورس از فرابورس انجام شده است. اين درحالي است كه به دليل تحريم ها ، اين سامانه طي 8 سال بروز نشده و اگر همت مديران و كارشناسان مديريت فناوري بورس تهران نبود، مشكلات آن بيشتر مي بود.

وي ادامه داد: با اين حال اخيرا" با آتوس فرانسه به توافق رسيده ايم تا طي حداكثر 6 تا 8 ماه ، سامانه معاملات بروز شود.

درز اطلاعات شركتها قبل از انتشار در كدال/تذكر و جريمه 41 باره يك مدير

سخنگوي سازمان بورس در برابر اين موضوع كه اطلاعات شركت ها قبل از انتشار در كدال ، درز مي كند و اين جريان با ظهور شبكه هاي اجتماعي بيشتر هم شده ، توضيح داد: درحالي برخي فعالان قصد بالا بردن قيمت سهام مخصوصا" شركت هاي كوچك را دارند كه در گذشته از تاخير بين دريافت و ارسال گزارش ها در كدال انتقاد مي شد كه اين موضوع در زمان حضور آقاي فطانت با ارسال مستقيم اطلاعات برطرف شد.

محمدي ادامه داد: دراين ميان بين تهيه و ارسال اطلاعات تا انتشار آن در كدال، دسترسي هاي مختلفي وجود دارد كه درحال پيگيري هستيم. يكي از اقدامات اخير سازمان ، الزام شركت ها به ارايه آمار توليد و فروش ماهانه است كه با احتساب 4 گزارش مياندوره ايي ، هر سال شركت ها بايد 16 بار گزارش دهند كه آمار مناسبي است.

به گفته وي تعدادي زيادي از جريمه نقدي 250 تا 120 ميليون توماني براي مديران شركت هاي متخلف صادر شده اما به طور مثال در برابر تذكر و جريمه 41 بار يك مدير، باز هم تخلفاتي رخ مي دهد.

اقدام قضايي براي سينگال فروشان و راهكار جلوگيري از درز اطلاعات

وي درباره شبكه هاي اجتماعي و سينگال فروشان هم تاكيد كرد: درحالي تاكنون چند سايت بسته و افرادي هم دستگير شده اند كه از چند روز پيش اقدام قضايي براي سينگال فروشان كرده ايم. در مورد درز اطلاعات قبل از انتشار در كدال هم از طريق حراست ها يا به طروق ديگر، پيگيري هاي شده است.

واكنش به انتقاد دولتي بودن و به خطر افتادن بازار

محمدي انتقاد مجري مبني بر دولتي بودن و روي كار آمدن وي با هدف توسعه بازار بدهي و به خطر افتادن بازار ( به دليل نرخ سودهاي 20 درصد و حتي بيشتر اوراق ) را به شدت رد كرد و آن را غيرمنطقي و غيركارشناسي دانست و گفت: كل بازار بدهي حدود 35 هزار ميليارد تومان است كه در برابر ارزش روز 600 هزار ميليارد توماني بازار سرمايه ، رقمي ناچيز و گمي بوده و نسبت به بازارهاي دنيا بسيار ناچيز است. از سوي ديگر انتشار اسناد خزانه تكليف قانوني است.

چشم انداز مثبت بازار

محمدي در خاتمه چشم انداز بازار را با توجه به گزارش عملكرد شركت ها و بهبود سودآوري ، مثبت ارزيابي كرد و به اقدامات متعدد نرم افزاري و سخت افزاري براي توسعه بازار سرمايه اشاره كرد.

چكيده مواضع رئيس كميسون اقتصادي مجلس و عضو سابق شوراي عالي بورس

محمدرضا پورابراهيمي رئيس كميسون اقتصادي مجلس و عضو سابق شوراي عالي بورس هم در برابر سئوالات مطرح شده و نكاتي اعلامي محمدي ، مواردي را مطرح كرد.

به گزارش بورس پرس ، وي درباره توقف نماد بانك ها گفت: سازمان بورس تلاش هاي خود را كرده و بخشي از اين موضوع به سازمان بورس مربوط نبوده و ناشي از اختلاف جدي بين بانك مركزي و وزارت اقتصاد است. در اين ميان ، دو جلسه با وزير اقتصاد و رئيس كل بانك مركزي برگزار شده تا مسائل باز شود. ولي بانك مركزي بر افشاي اطلاعات با رويه جديد اصرار دارد كه شرايط سختي را براي بازار سرمايه ايجاد كرده است.

اين نماينده مجلس ادامه داد: موضوع بانك ها از طريق يك مرجع يعني شوراي عالي بورس قابل حل است و بايد اختلاف بانك مركزي و وزارت اقتصاد توسط اين شورا برطرف شود.

پورابراهيمي توقف نمادها را نوعي تنبيه دانست و از نقش حسابرسان در ارايه گزارش هاي غلط كه باعث زيان سهامداران مي شود و همچنين دسترسي زودتر برخي افراد به اطلاعات شركت ها و انتشار آن در تلگرام انتقاد كرد و پيشنهاد داد ضمن استفاده از شركت هاي پردازش اطلاعات ، درز اطلاعات، جرم تعريف شود.

وي درباره توسعه بازار بدهي هم گفت : تقويت بازار بدهي در كنار بازار سرمايه حُسن است اما نبايد بازار سرمايه را دچار چالش كند و با نرخ هاي سود بيش از تورم و 20 تا 24 درصدي ، ضمن خنثي كردن تلاش هايي شوراي پول و اعتبار در كاهش نرخ سود بانكي و كاهش تورم، بازار سرمايه را از گردونه خارج كند.

به گفته وي نرخ سود بيش از 21 درصد سمّ مهلكي براي بازار سرمايه بوده و بايد در كنار استفاده از موسسات رتبه بندي ، نرخ هاي اعلامي بازار بدهي بازنگري شود.
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع: اخبار مهم بازار سرمايه
[ ۳ آذر ۱۳۹۵ ] [ ۱۱:۰۰:۱۱ ] [ بورس باز ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 18
دیروز : 4
افراد آنلاین : 1
همه : 4769
امکانات وب